Przeglądasz produkty Wszystkie sklepy
Przejdź do produktów Sklep Olsztyn
Przejdź do produktów Sklep Gliwice
Przejdź do produktów Sklep Lublin
Przeglądasz produkty Wszystkie sklepy

Drewno konstrukcyjne C24

Drewno konstrukcyjne C24

W ofercie PATA przygotowaliśmy wysokiej jakości certyfikowane drewno konstrukcyjne sosnowe i świerkowe. Jest ono starannie strugane, fazowane i suszone. Dzięki temu w ręce klientów trafia materiał konstrukcyjny o dobrych parametrach technicznych. Obecnie w ofercie PATA posiadamy drewno konstrukcyjne C16 oraz C24, które spełnia międzynarodowe normy jakościowe. Zapraszamy do zapoznania się z jego charakterystyką.

Popularny produkt
Popularny produkt
62.84 PLN
2,293.04 PLN/m3
Popularny produkt
Popularny produkt
96.58 PLN
2,292.96 PLN/m3
Popularny produkt
Popularny produkt
83.04 PLN
2,510.58 PLN/m3
Popularny produkt
Popularny produkt
27.68 PLN
2,440.48 PLN/m3
Popularny produkt
Popularny produkt
33.43 PLN
2,369.76 PLN/m3
Dobra cena
Dobra cena
Popularny produkt
Popularny produkt
48.62 PLN
2,369.49 PLN/m3
Dobra cena
Dobra cena
Popularny produkt
Popularny produkt
84.51 PLN
2,293.13 PLN/m3
Dobra cena
Dobra cena
Popularny produkt
Popularny produkt
62.84 PLN
2,293.04 PLN/m3
Nowość
Nowość
32.28 PLN
2,439.55 PLN/m3

Czym jest drewno konstrukcyjne C24?

Zdecydowanie częściej stosuje się materiał z oznaczeniem C24. Co oznacza klasa drewna C24? Parametry tego materiału są wyraźnie lepsze, dzięki czemu pozwala on na zbudowanie solidniejszej i bardziej wytrzymałej konstrukcji. To właśnie ten rodzaj, obok drewna C27, jest najczęściej wybieraną klasą drewna budowlanego w Polsce. Materiał ten wykorzystuje się m.in. w budownictwie szkieletowym oraz przy takich konstrukcjach jak: altany ogrodowe, wiaty czy też garaże. Sprawdzi się przy konstrukcjach nośnych i pomocniczych. Wybiera się go dlatego, że gwarantuje bardzo dobry stosunek jakości i wytrzymałości do ceny. Pozyskiwane przez PATA drzewo na konstrukcje pochodzi ze zrównoważonych gospodarstw leśnych na terenie Łotwy. Dbamy o to, aby materiał był obrabiany z najwyższą starannością metodą czterostronnego obrzynania. Następnie suszymy belki do wilgotności KD18%. Klasyfikacja drewna konstrukcyjnego C24 w PATA odbywa się na podstawie norm jakościowych BS EN 14081 i BS EN 519:1995.

Czym jest drewno konstrukcyjne C16?

Oznaczenie C16 to klasa drewna konstrukcyjnego litego w zakresie jego wytrzymałości. Wskazuje ona na konkretne cechy mechaniczne danego gatunku oraz podawana jest dla materiału o wilgotności na poziomie 12%. To norma wilgotności drewna konstrukcyjnego, która stosowana jest w procesie określania jego wytrzymałości. Drewno C16 pochodzi z drzew iglastych. Oferowana w PATA tarcica sosnowa i świerkowa klasy C16 obrzynana jest czterostronnie. Klasyfikacja materiału jest zgodna z normami BS EN 14081 i BS EN 519:1995. Ponadto każda belka konstrukcyjna C16 od PATA suszona jest do wilgotności KD18% oraz posiada stempel potwierdzający zgodność materiału z wymaganiami jakościowymi, określonymi we wspomnianych normach. Materiał konstrukcyjny C16 może być wykorzystywany do tworzenia konstrukcji nośnych i pomocniczych. 

Jakie są klasy drewna konstrukcyjnego?

Klasa wytrzymałości drewna wskazuje na jego właściwości mechaniczne. Im wyższe oznaczenie, tym lepszej jakości materiał konstrukcyjny. Drzewa iglaste (np.: jodła, sosna, świerk czy modrzew) posiadają oznaczenia rozpoczynające się od litery C: C14, C16, C18, C20, C22, C24, C27, C30, C35, C40, C45, C50. Łącznie to 12 klas wytrzymałości litego drewna konstrukcyjnego. Drzewa liściaste (np.: dąb, brzoza, buk, grab, jawor, lipa, akacja, klon, jesion itd.) posiadają oznaczenia rozpoczynające się od litery D: D18, D24, D30, D35, D40, D50, D60 i D70. 

To, jakie drewno konstrukcyjne wybrać, zależy od realnych potrzeb inwestora oraz jego budżetu. Jako PATA dokładamy wszelkich starań, aby oferowane przez nas materiały konstrukcyjne charakteryzowały się ponadprzeciętną jakością i wytrzymałością. Asortyment obejmuje certyfikowane drewno sosnowe i świerkowe o klasach wytrzymałości C16 oraz C24. 

Orientacyjne ceny drewna konstrukcyjnego

Cena za m3 drewna konstrukcyjnego zależy od kilku czynników. Przede wszystkim pod uwagę brany jest materiał oraz klasa wytrzymałości drzewa. Oczywiście cena drewna C16 będzie odpowiednio niższa, niż w przypadku belek konstrukcyjnych C24 lub C27. Wpływ na końcową wycenę mają także wymiary belek konstrukcyjnych, wielkość zamówienia oraz stopień obróbki i impregnacji materiału. Szeroki wybór drewna w PATA sprawia, że dobierzemy rozwiązanie idealnie pasujące do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz specyfiki prowadzonej budowy. Ceny pojedynczych desek i belek wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych. Rekomendujemy bezpośredni kontakt z naszym przedstawicielem, w celu przygotowania indywidualnej oferty współpracy.

Rodzaje drewna konstrukcyjnego

Podstawowy podział drewna konstrukcyjnego obejmuje trzy rodzaje. To drewno konstrukcyjne lite (głównie iglaste), drewno BSH oraz drewno KVH. Wcześniej wyjaśniono już, co to jest drewno C24. Zdecydowanie to najczęściej wybierany materiał konstrukcyjny we współczesnym budownictwie. 

Drewno BSH to materiał klejony warstwowo. Zwiększa to jego wytrzymałość na odkształcenia oraz poprawia właściwości nośne. Jednocześnie maksymalna dopuszczalna wilgotność dla tego materiału to 15%. Z reguły używa się go do budowy wsporników, belek, słupów oraz krokwi. 

Trzecim powszechnie wykorzystywanym materiałem jest drewno konstrukcyjne KVH. To oznaczenie odnosi się do najwyższej jakości drewna klejonego wzdłuż na mikrowczepy. Dzięki temu pojedyncze belki mogą osiągać długość nawet 13 metrów. Materiał ten stosowany jest w budownictwie szkieletowym oraz do budowy elementów nośnych konstrukcji. Jest jednak stosunkowo drogi, dlatego zdecydowanie częściej wykorzystuje się drewno konstrukcyjne C24.

Wymiary drewna konstrukcyjnego w ofercie PATA

W asortymencie PATA przygotowaliśmy szeroki wybór drewna konstrukcyjnego sosnowego i świerkowego. Dzięki temu inwestor bez problemu dobierze materiał bezpośrednio do swoich potrzeb. Gwarantowana wilgotność materiału to 18%. Osiągamy ją dzięki suszeniu komorowemu w kontrolowanych warunkach. Ponadto powierzchnia drewna może być strugana lub kalibrowana. Oferujemy również opcjonalną impregnację ciśnieniową w klasach UC 2/3/4. Oferujemy belki konstrukcyjne o tradycyjnym profilu 4R3 lub 4R3 z zaokrąglonymi krawędziami. 

Wymiary belek konstrukcyjnych drewnianych od PATA z certyfikacją C16 i C24 prezentują się następująco:

  • długość: od 2400 mm do 6000 mm;
  • szerokość: od 45 mm do 245 mm;
  • grubość: od 45 mm do 73 mm. 

PATA – producent drewna konstrukcyjnego

Od lat budujemy pozycję zaufanego producenta materiałów drewnianych w krajach bałtyckich. Na przestrzeni lat wypracowaliśmy wysokie standardy współpracy z klientami oraz techniki, które pozwalają nam przygotować materiały o ponadprzeciętnej wytrzymałości. Dotyczy to również drewna konstrukcyjnego certyfikowanego C16 i C24. Posiada ono niezbędne parametry mechaniczne i właściwości użytkowe, które określają międzynarodowe normy. Dzięki temu materiał ten z powodzeniem może być wykorzystywany w produkcji domów drewnianych oraz innych konstrukcji drewnianych. 

Posiadamy w Polsce trzy składy. Gwarantujemy profesjonalną obsługę oraz specjalistyczny transport materiału pod wskazany adres. Na co dzień współpracujemy z klientami biznesowymi oraz indywidualnymi. Zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem oraz do zakupu wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego z oferty PATA. Dbając o drzewostan, materiał pozyskujemy tylko z dokładnie sprawdzonych gospodarstw leśnych na Łotwie. Następnie poddajemy go obróbce, aby w Twoje ręce trafiło drewno konstrukcyjne pozbawione wad. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Pata!