Materiały budowlane

Rodzaje drewna budowlanego PATA

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że drewno jako materiał budowlany musi być przede wszystkim solidne, wytrzymałe oraz odporne na przenoszenie obciążeń. Tylko w ten sposób spełni swoje zadanie i zapewni użytkownikom bezpieczną eksploatację. Elementy budowlane z drewna dostarczanego przez PATA spełniają najwyższe rynkowe standardy. Pod uwagę bierzemy potrzeby inwestycyjne oraz charakterystykę danego obiektu. Posiadamy trzy podstawowe rodzaje drewna budowlanego: płyty drewniane, płyty OSB oraz sklejkę. Poznaj ich właściwości i dobierz materiał budowlany drewniany bezpośrednio do swoich potrzeb.

Płyty drewniane

Oferujemy m.in. wysokiej jakości klejone płyty drewniane. Powstają one z formatek drewnianych z litego drewna. Odpowiednia technika klejenia sprawia, że materiał ten ma zwiększoną odporność na wilgoć oraz lepsze parametry w zakresie nośności. Płyty są łączone za pomocą mikrowczepów oraz klejone na szerokość i/lub na długość. Deski suszymy przemysłowo do wilgotności na poziomie 10-12%, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w budownictwie. Elementy budowlane wykonane z drewna tego typu są bardzo wytrzymałe. Z powodzeniem z naszych płyt drewnianych zrobisz schody i parapety. W tej kategorii znajdziesz płyty drewniane wykonane z dębu, sosny, jesionu i brzozy. Drewno do ich produkcji pozyskujemy z krajów bałtyckich.

Płyty OSB

Dużym powodzeniem wśród specjalistów z sektora budowlanego i wykończenia wnętrz cieszą się płyty OSB. To dobrej jakości i tanie drewno budowlane o szerokim potencjale zastosowania. Przygotowaliśmy płyty OSB-3, czyli najlepsze jakościowo materiały z tego sektora. Są odporne na wilgoć, odkształcenia i charakteryzują się dużą nośnością. Pozostają przy tym trwałe. Nasze płyty OSB powstają ze sprasowanych wiórów drzewnych, które mieszane są z woskiem i klejem syntetycznym. Cały proces odbywa się w warunkach wysokiej temperatury, dzięki czemu materiał nabiera wyjątkowych właściwości. Drewno do produkcji płyt OSB-3 pozyskujemy na Łotwie. 

Sklejka

W ofercie posiadamy również wysokiej jakości sklejkę. To materiał drewniany, który wykonuje się z minimum trzech warstw forniru. Warstwy łączone są ze sobą na krzyż za pomocą kleju żywicznego w warunkach wysokiego ciśnienia. Dzięki temu powstały materiał jest wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne. Sklejka od PATA charakteryzuje się wysoką trwałością i elastycznością. Wykorzystywana jest przy pracach wykończeniowych wewnętrznych i zewnętrznych, produkcji sprzętu sportowego, materiałów opakowaniowych, zabawek, mebli i innych produktów. Sklejka PATA powstaje z: brzozy, eukaliptusa i kauczukowca, kauczukowca z akacją lub sosny. Materiał pozyskujemy na Łotwie oraz w Azji.

Ceny drewna budowlanego PATA

Ceny drewna budowlanego w PATA różnią się w zależności od rodzaju oraz gatunku drzewa wykorzystanego do jego produkcji. Standardowo najdroższe są płyty drewniane dębowe. Tu cena drewna budowlanego za m3 może przekraczać 20 tysięcy złotych. Jest to jednak wysokiej jakości materiał z litego drewna dębowego. Kilkukrotnie tańsze są płyty sosnowe. W przypadku płyt OSB ceny materiału to około 2 tysiące złotych za m3. W przypadku sklejki należy liczyć się z wydatkiem rzędu około 3500-4000 złotych za m3. Więcej informacji na temat cen materiałów budowlanych drewnianych w PATA uzyskasz w kontakcie z naszym ekspertem. Możesz skorzystać również z naszych kalkulatorów, które znajdują się przy ofercie każdego materiału.

Skład drewna budowlanego PATA

Skład drewna budowlanego w PATA różni się w zależności od wybranego rodzaju. Płyty OSB powstają z drzew iglastych pozyskiwanych na Łotwie. Przy produkcji sklejki wykorzystujemy rodzime gatunki sosnę i brzozę oraz egzotyczne gatunki takie jak: kauczukowiec, akacja i eukaliptus. Przy produkcji płyt drewnianych wykorzystywane są takie gatunki jak: jesion, dab, sosna i brzoza. Skład poszczególnych materiałów może się różnić, dlatego zachęcamy do zapoznania się z nim przed zakupem. W ofercie PATA przygotowaliśmy również wysokiej jakości drewno budowlane konstrukcyjne. Zapraszamy do skorzystania z naszego asortymentu. Oferujemy sprzedaż drewna budowlanego poprzez nasz sklep internetowy, punkt stacjonarny lub bezpośredni kontakt z naszym ekspertem.