Certyfikacja drewna konstrukcyjnego

2024-02-01 11:37:00

W celu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa drewna konstrukcyjnego stosuje się jego certyfikację. Drewno konstrukcyjne jest w Polsce traktowane jako wyrób budowlany, dlatego obowiązkiem jest jego certyfikacja. Materiał jej pozbawiony nie powinien być sprzedawany konsumentom.

Na świecie stosuje się różne systemy certyfikacji drewna konstrukcyjnego. W Polsce zastosowanie ma zharmonizowana norma PN-EN 14081-1+A1:2011. Po pomyślnym przejściu procesu certyfikacyjnego materiał otrzymuje oznaczenie CE. Ponadto stosuje się inne standardy certyfikacji lasów i łańcuchów dostaw. To m.in.: FSC i PEFC, które są uznawane na całym świecie.

Certyfikacja drewna konstrukcyjnego

Co to jest certyfikacja drewna konstrukcyjnego?

Przepisy Unii Europejskiej wskazują na to, że od 2012 roku drewno konstrukcyjne wprowadzane na rynek musi posiadać dedykowane oznaczenie CE (Conformité Européenne). To międzynarodowy system zgodności, dzięki któremu materiały wprowadzane w krajach UE spełniają jednolite standardy. Celem certyfikacji jest zapewnienie klientom najwyższej jakości drewna o określonych parametrach technicznych, które będzie bezpieczne w eksploatacji. Ponadto proces certyfikacyjny ma stymulować zmiany związane ze zrównoważonym zarządzaniem lasami.

W Polsce stosuje się normę PN-EN 14081-1+A1:2011. Zgodnie z nią, aby otrzymać certyfikat na drewno konstrukcyjne, musi ono być zgodne z systemem 2+. Oznacza to, że producent jeszcze przed rozpoczęciem produkcji, musi opracować specjalny system Zakładowej Kontroli Produkcji, a następnie poddać go procesowi certyfikacji. Akredytowane jednostki certyfikujące w Polsce to: Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, Certbud Sp. z o.o. w Warszawie oraz Instytut Przemysłu Drzewnego w Poznaniu.

Podczas badania drewna konstrukcyjnego sprawdza się takie parametry materiału jak wytrzymałość na: zginanie drewna oraz rozciąganie wzdłuż i w poprzek. Ponadto weryfikuje się jego gęstość oraz sprężystość. Po pomyślnej certyfikacji producent może wystawić deklarację właściwości użytkowych drewna konstrukcyjnego i na jej podstawie znakować je symbolem CE.

Główne systemy certyfikacji drewna konstrukcyjnego

Drewno konstrukcyjne jako materiał budowlany podlega w Unii Europejskiej wewnętrznej certyfikacji. Wszystko po to, aby na rynek trafiały tylko wysokiej jakości materiały. Poświadczeniem ich jakości jest posiadany symbol CE. Certyfikat na drewno budowlane C24 i C16 potwierdza, że spełnia ono międzynarodowe standardy. Brak oznaczenia CE skutkuje brakiem możliwości wprowadzenia danego materiału na rynek w krajach UE. 

Producenci drewna mogą ubiegać się również o certyfikaty FSC oraz PEFC, które są honorowane na całym świecie. Poświadczają one, że surowiec pozyskiwany jest w sposób zrównoważony, a dany producent jest godny zaufania. Atest na drewno FSC (ang. Forest Stewardship Council) przyznawany jest właścicielom i zarządcom lasów, organizacjom społecznym oraz firmom zajmującym się przetwórstwem drzewnym. 

W 1999 w roku w Europie powstał system PEFC (ang. Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes). To analogiczne rozwiązanie do FSC, które również potwierdza, że dany producent stawia na zrównoważoną gospodarkę leśną. Inne stosowane systemy to FM (Forest Management) oraz CoC (Chain of Custody). Pierwszy odnosi się do gospodarki leśnej, a drugi do łańcucha dostaw.

Korzyści z certyfikacji dla producentów i konsumentów

Zarówno producenci, jak i konsumenci osiągają określone korzyści, dzięki certyfikacji drewna konstrukcyjnego. Przede wszystkim szczegółowe badania weryfikują klasę drewna, jego parametry techniczne oraz potencjał zastosowania. Jeżeli kupujesz certyfikowane drewno konstrukcyjne, to zyskujesz gwarancję jego jakości i bezpieczeństwa stosowania. Ponadto wiesz, że korzystasz z oferty producenta respektującego międzynarodowe prawo i dbającego o dobrostan terenów leśnych. Posiadanie certyfikatu wpływa korzystnie na wizerunek firmy oraz pomaga jej zdobyć zaufanie klientów. Właśnie dlatego ubieganie się o certyfikat jest ważne z punktu widzenia tartaków i sprzedawców drewna konstrukcyjnego.

Wpływ certyfikacji na zrównoważone leśnictwo

Nie sposób nie docenić wpływu certyfikacji na zrównoważone leśnictwo. Instytucje weryfikujące standardy producenta zwracają uwagę nie tylko na jakość materiału, ale również to, w jaki sposób jest pozyskiwany. Wszystko po to, aby promować ideę zrównoważonego rozwoju i świadomego zarządzania gospodarka leśną. To również sposób na zwiększenie ochrony ekosystemów leśnych oraz na zachowanie bioróżnorodności, która jest tak ważna z punktu widzenia środowiska naturalnego. Na rozsądnym i świadomym pozyskiwaniu surowców z lasów korzystamy my wszyscy. Las to nie tylko miejsce, skąd pobiera się drewno, ale również zielone płuca planety i miejsce wypoczynku. Warto o niego dbać i w PATA doskonale zdajemy sobie z tego sprawę.

Wyzwania i krytyka systemów certyfikacji

Jako PATA zdajemy sobie sprawę z potrzeby certyfikacji drewna konstrukcyjnego. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezkrytyczni wobec obowiązującego systemu. Jest to związane z tym, że zwłaszcza dla małych producentów koszty związane z certyfikacją są wysokie. Przekłada się to na mniejsze zyski lub nawet brak opłacalności prowadzonego przetwórstwa drzewnego na mniejszą skalę. Wiele osób zastanawia się nad wiarygodności i przejrzystością systemów certyfikacji. Przy tym obowiązującym w UE nie ma miejsca na niedociągnięcia. Zdarza się jednak, że niektóre systemy nie są wiarygodne i wystarczy wnieść opłatę, aby otrzymać certyfikat. Właśnie dlatego warto weryfikować kontrahentów.

Podsumowanie

Bez dwóch zdań certyfikacja materiałów drewnianych jest bardzo ważna i korzystnie wpłynie na przyszłość sektora obróbki drewna. Producenci muszą spełniać szereg wymogów środowiskowych, co przekłada się na lepszą dbałość o ekosystemy leśne i ich oszczędniejszą eksploatację. Materiał, który posiada deklarację zgodności na drewno z normami unijnymi, cieszy się większym zainteresowaniem specjalistów. Właśnie dlatego warto iść w tym kierunku. Jeżeli poszukujesz certyfikowanego drewna konstrukcyjnego, to zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.