Deski wykończeniowe do sauny - dobre dla twojego zdrowia

2023-01-10 16:41:00

W dzisiejszych czasach wiele osób zapomniało już o leczniczych i relaksujących właściwościach sauny, ale warto również oddać się tradycji biczowania witkami, która przywraca zdrowie i dobry nastrój. Aby wizyta w saunie zapewniała dobre samopoczucie i nie szkodziła zdrowiu, ważne jest, aby miejsce to było odpowiednie wykonane i spełniało najwyższe standardy. Sauna to jedna z najlepszych technik profilaktyki i leczenia różnych chorób, dlatego już mędrcy ze Wschodu mawiali, że rytuał saunowy może przynieść mężczyźnie dziesięć korzyści dla dobrego samopoczucia: jasność umysłu, świeżość, witalność, zdrowie, siłę, piękno, młodość, czystość, przyjemny koloryt skóry i uwagę pięknych kobiet.

Wpływ na zdrowie

Jedną z największych zalet korzystania z sauny, jest biczowanie witkami, które – dzięki kontrastowi zimnego i gorącego powietrza – pobudza odporność i hartuje. Ponadto rozgrzewanie ciała stymuluje również układ sercowo-naczyniowy, ponieważ korzystanie z sauny można porównać do wysiłku fizycznego. Sauna to pierwsze miejsce, w którym można pozbyć się pierwszych objawów przeziębienia i zatrzymać rozwój chorób układu oddechowego. Wizyta w saunie zdecydowanie pomaga złagodzić przewlekłe choroby układu moczowego, ponieważ wraz z potem usuwane są z organizmu toksyny i sole, a organizm jest oczyszczany. Dzięki zastosowaniu różnych ziół i preparatów ziołowych można sprawić, aby wygrzewanie się w saunie miało również działanie dezynfekujące.

Do sauny nie powinny chodzić osoby mające nadciśnienie, które niedawno przebyły zawał serca, cierpią na choroby skóry, a także w przypadku ostrych chorób i stanów zapalnych, ponieważ ciepło pogłębi istniejące dolegliwości. Możesz więc zacząć myśleć o wizycie w saunie i biczowaniu się witkami dopiero po rozpoczęciu rekonwalescencji.

Deski wykończeniowe osikowe i olchowe

Ponieważ sauna służy do oczyszczania nie tylko ciała, ale i ducha, ważny jest wybór wykończenia ścian sauny i dobór desek na ławki. Do wykończenia wnętrza sauny zaleca się stosowanie materiałów z odpowiedniego drewna. Najpopularniejszymi gatunkami wykorzystywanymi do wykończenia wnętrz saun są osika i olcha czarna. Dzięki zastosowaniu tych gatunków sauna nigdy nie będzie miała surowego charakteru i będzie miała właściwości lecznicze, ponieważ te gatunki drzew emitują fitoncydy, które powstały, gdy drzewa rosły w wilgotnym, kwaśnym środowisku. Olcha czarna jest źródłem bioenergii poprawiającej zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka, a boazeria sauny wykonana z drewna osikowego uwolni człowieka od negatywnej i zbędnej energii.

Dlatego też zaleca się używanie w saunie obu gatunków drzew jednocześnie. Do wykończenia saun nie zaleca się stosowania materiałów wykończeniowych z drzew iglastych, ponieważ pod wpływem gorącego powietrza może zacząć z nich wydzielać się żywica powodująca dyskomfort. Jedynym wyjątkiem jest część sufitu znajdująca się bezpośrednio nad kamieniami pieca do sauny – można ją obłożyć deskami wykończeniowymi z drewna sosnowego, które wydziela przyjemny i zdrowy aromat.

Właściwa konstrukcja sauny

Jeśli chodzi o układanie desek wykończeniowych do sauny, podczas budowy sauny zaleca się układanie desek pionowo, gdyż wtedy będą one lepiej wentylowane. Do mocowania desek do łat należy stosować specjalne zaciski (łaty powinny być ułożone w odstępach co 50 do 60 cm), aby uniknąć mechanicznego uszkodzenia desek, a także umożliwić swobodne przesuwanie się desek podczas dużych wahań temperatury powietrza wewnątrz sauny.

Zaleca się wykonanie ławek z jednym lub dwoma stopniami – jedno lub dwuczęściowe ze stykiem w narożniku. Ławki zazwyczaj posiadają zamknięty lub otwarty front. Otwarta przednia część pozwoli na lepszą wentylację sauny, dzięki czemu będzie łatwiejsza w utrzymaniu. Zalecana wysokość górnej ławki to około 1,10 metra od sufitu. Dodatkowy efekt wizualny w saunie można uzyskać, montując różne elementy świetlne, które rozświetlą deski ławki i stworzą wyjątkowy nastrój. 

Budując saunę nie można zapomnieć o wentylacji, dlatego sauna musi być wyposażona w regulowane otwory wentylacyjne. Jeden wlot powietrza powinien znajdować się na dole w pobliżu pieca, a dwa wyloty w przeciwległym rogu – na dole i na górze. Zapewni to cyrkulację świeżego powietrza w trakcie i po zakończeniu korzystania z sauny. W celu osiągnięcia wszystkich korzyści korzystania z sauny zaleca się stosowanie do biczowania witek z różnych drzew, a także różnego rodzaju maści do ciała przeznaczonych specjalnie do zabiegów saunowych. Życzymy dobrego nastroju i pogody ducha podczas wizyty w saunie! 

W naszym sklepie internetowym i sklepach stacjonarnych możesz kupić:

  • Deski na ławki osikowe i olchowe do sauny oraz deski wykończeniowe;
  • Osikowe lub olchowe listwy narożne;
  • Zaciski metalowe do mocowania desek wykończeniowych do sauny.