Przeglądasz produkty Wszystkie sklepy
Przejdź do produktów Sklep Olsztyn
Przejdź do produktów Sklep Gliwice
Przejdź do produktów Sklep Lublin
Przeglądasz produkty Wszystkie sklepy

Drewniane legary: przewodnik po wyborze, zastosowaniu i konserwacji

2024-01-30 15:37:00

Wykonanie drewnianej podłogi lub tarasu wymaga odpowiedniego doświadczenia. Kluczowym elementem całej konstrukcji jest wybór legarów, które stanowią podstawę dla desek podłogowych lub tarasowych. Jednym z popularnych wyborów inwestorów są legary drewniane. W niniejszym artykule eksperci firmy PATA przedstawią ich charakterystykę, omówią wady i zalety, oraz zastanowią się nad tym, czy to jest dobry wybór.

Czy legary drewniane to dobry wybór?

Przeanalizujmy, czy legary drewniane przeznaczone do podłóg, czy tarasów stanowią optymalny wybór. Przede wszystkim, naturalne drewno jest materiałem cenionym za swoją ponadczasową estetykę, właściwości oraz potencjał. Starannie dobrane i odpowiednio konserwowane legary drewniane, przeznaczone do tarasów lub podłóg, reprezentują sprawdzone rozwiązanie, umożliwiając wieloletnią, a co najważniejsze, bezpieczną eksploatację powierzchni użytkowej. Równocześnie gwarantują pożądaną stabilność całej konstrukcji.

Proces układania podłogi drewnianej na legarach wymaga znacznego doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy. Dlatego warto zlecić cały proces profesjonaliście. Doświadczony fachowiec będzie w stanie precyzyjnie dobrać grubość legarów pod drewniany taras lub podłogę, co zapewni nie tylko bezpieczeństwo, lecz również długotrwałą stabilność konstrukcji. Łączenie legarów drewnianych powinno być wykonane z najwyższą precyzją.

Zastosowanie drewnianych legarów

Zastosowanie drewnianych legarów jest wszechstronne. Najczęściej wykorzystywane są w procesie montażu drewnianych podłóg. Podłoga drewniana na legarach charakteryzuje się doskonałymi właściwościami, a same legary minimalizują ryzyko zapadania się desek oraz skrzypienia podłoża. Dzięki tym właściwościom legary tego typu coraz częściej wybierane są jako alternatywa dla betonowej wylewki.. 

Ponadto legary drewniane wykorzystuje się m.in. przy budowie drewnianego tarasu czy też jako podłoże pod domek drewniany, aby odizolować go od gruntu i umieścić na podwyższeniu. Legary pod domek drewniany to częsty wybór zwłaszcza na działkach wypoczynkowych. Na rynku dostępne są również dedykowane legary drewniane pod strop, które stanowią podstawę konstrukcji podłogi pomiędzy dwoma kondygnacjami budynku. 

Istotnym atutem drewnianych legarów jest ich uniwersalność. Z powodzeniem sprawdzają się zarówno przy deskach drewnianych, deskach kompozytowych, jak i innych rodzajach okładzin podłogowych. Nie bez powodu są one powszechnie stosowane w branży budowlanej.

Rodzaje drewna stosowanego w produkcji legarów

Legary drewniane muszą charakteryzować się określonymi właściwościami pod względem wytrzymałości eksploatacyjnej i stabilności. Dlatego powstają tylko z wyłącznie z wyselekcjonowanych gatunków drzew. Jako powszechnie używane materiały wyróżnia się drewno:

  • sosnowe;
  • świerkowe;
  • jesionowe;
  • modrzewiowe;
  • dębowe. 

Oczywiście każdy z wymienionych gatunków drewna posiada odmienne cechy dotyczące nośności obciążeń oraz wytrzymałości eksploatacyjnej. To z kolei wpływa to również na cenę legarów. Warto zapoznać się z dostępnymi opcjami i wybrać materiał bezpośrednio do swoich potrzeb, projektu konstrukcji drewnianej oraz planowanego budżetu.

Zalety i wady drewnianych legarów

Każdy rodzaj legarów ma swoje wady i zalety. Dotyczy to również belek wykonanych z drewna. W związku z tym warto się z nimi zapoznać, zanim podejmiesz decyzję, jakie legary pod taras drewniany będą najlepszym wyborem. Podstawowe zalety legarów drewnianych to m.in.:

  • naturalność;
  • wysoka wytrzymałość;
  • ponadczasowa estetyka;
  • dobre właściwości izolacyjne. 

Wśród minusów wymienia się:

  • zwiększone wymagania w zakresie pielęgnacji i konserwacji drewna;
  • większe koszty inwestycyjne.

Jeżeli w Twoim projekcie znajduje się podłoga drewniana na legarach na gruncie, to warto dodatkowo ją zabezpieczyć. Wszystko po to, aby zredukować negatywny wpływ wilgoci i szkodników, a także przenikanie zimna. Dobrym wyborem jest ocieplenie podłogi drewnianej na legarach za pomocą wełny mineralnej. Ponadto na gruncie można zastosować dedykowane maty izolacyjne.

Obróbka i konserwacja

Drewno to materiał bardzo wdzięczny w obróbce, dzięki czemu z łatwością można je docinać do swoich potrzeb. Legary drewniane, zanim zostaną pokryte warstwą okładziny, wymagają jednak starannej impregnacji. Drewno należy pokryć preparatem dobranym bezpośrednio do danego gatunku. Wszystko po to, aby zabezpieczyć legary przed wilgocią otoczenia, rozwojem pleśni i grzybów, a także szkodnikami. Dzięki temu można zwiększyć żywotność drewna i zahamować proces degradacji materiału. W trakcie eksploatacji drewnianej podłogi należy regularnie ją sprzątać i konserwować oraz weryfikować stan techniczny legarów. Tylko wtedy użytkowanie konstrukcji będzie w pełni bezpieczne. Dobrej jakości legary, które zostaną prawidłowo zamontowane, gwarantują jednak spokój na wiele lat.

Alternatywy dla drewnianych legarów

Na rynku dostępne są alternatywy dla drewnianych legarów. Mimo że niektóre z nich są wygodniejsze w eksploatacji, nie wymagając regularnej konserwacji, to jednak cieszą się zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem. Do popularnych alternatyw należą: legary kompozytowe oraz aluminiowe. 

My jednak pozostaniemy przy naszym wyborze, czyli wysokiej jakości legarach drewnianych. Znajdziesz je w ofercie PATA. Każdy materiał konstrukcyjny z naszego asortymentu powstaje ze starannie wyselekcjonowanego drewna o ponadprzeciętnych właściwościach użytkowych. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.