Drewno konstrukcyjne KVH

2024-01-31 11:14:00

Jednym z nowoczesnych i naturalnych materiałów budowlanych jest drewno konstrukcyjne KVH. Powstaje ono w ramach innowacyjnego procesu klejenia wzdłużnego za pomocą mikrowczepów. Podnosi to jego wytrzymałość i inne parametry techniczne. Zachęcamy do zapoznania się z charakterystyką drewna KVH oraz kluczowymi informacjami na jego temat. 

Drewno konstrukcyjna KVH

Definicja i charakterystyka drewna konstrukcyjnego KVH

Na samym początku odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest drewno KVH? To certyfikowany materiał konstrukcyjny, który powstaje z drewna iglastego. Elementy łączone są ze sobą wzdłużnie w procesie klejenia na mikrowczepy. Dzięki temu można uzyskać materiały konstrukcyjne o większej długości. Tak przygotowane drewno charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi i technicznymi. Pod tym kątem spełnia najwyższe standardy budowlane oraz międzynarodowe normy. 

Względem litego drewna konstrukcyjnego C24 poprawie ulegają: wytrzymałość, odporność na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne oraz nośność. Ponadto drewno konstrukcyjne KVH C24 jest lepiej zabezpieczone przed działaniem wilgoci, pękaniem i powstawaniem rys. Dzięki temu to wydajny i jakościowy materiał konstrukcyjny. Przekłada się to na to, że ceny drewna KVH są wyższe, niż w przypadku drewna litego.

Materiał konstrukcyjny KVH dostępny jest w klasach Si i Nsi. Obie mają taką samą trwałość, jednak różnią się estetyką wykończenia. Drewno Si wykorzystywane jest przy konstrukcjach widocznych, ponieważ jest pięknie wykończone i pozbawione przebarwień i sęków. Klasa Nsi znajduje zastosowanie w niewidocznych elementach konstrukcji.

Proces produkcji drewna KVH

Drewno konstrukcyjne KVH powstaje w ramach innowacyjnego procesu. Surowiec pozyskiwany jest z drzew iglastych, które tnie się wzdłuż linii rdzenia lub bez rdzenia. Musi przejść rygorystyczną selekcję w zakresie kontroli jakości. Jest to związane z tym, że drewno KVH powstaje tylko z najlepszej jakości drewna.

Następnie elementy są klejone wzdłużnie za pomocą mikrowczepów. Dzięki temu wymiary drewna KVH mogą być niestandardowe. Po sklejeniu drewno jest czterostronnie strugane i fazowane. Później suszy się je mechanicznie w dedykowanych komorach, aż uzyska się pożądany poziom wilgotności. Ten powinien wynosić około 15%. Suszenie sprawia, że z drewna usuwane są substancje, które mogą sprzyjać działaniu owadów i innych szkodników. Ponadto materiał zyskuje zabezpieczenie przed działaniem wilgoci, pleśni i grzybów, dzięki czemu nie ma konieczności jego dodatkowej impregnacji. Tego typu materiał charakteryzuje się najlepszymi parametrami technicznymi i szerokim potencjałem zastosowania.

Zalety zastosowania drewna KVH

Drewno KVH wykorzystywane jest w budownictwie do zadań specjalnych. Jest to związane bezpośrednio z jego niezaprzeczalnymi zaletami. Przede wszystkim materiał jest bardzo wytrzymały i stabilny wymiarowo. Dzięki temu z powodzeniem sprawdza się jako budulec różnego typu konstrukcji. Do tego innowacyjna metoda klejenia umożliwia osiąganie długości belek na poziomie przekraczającym 13 metrów, a belka KVH zachowuje wówczas ponadprzeciętne parametry wytrzymałościowe. 

Obecnie drewno konstrukcyjne KVH z powodzeniem wykorzystywane jest zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i komercyjnym. Można wykonać z niego m.in.: domy szkieletowe, stropy, wsporniki, krokwie, słupy, konstrukcje więźby dachowej, legary pod deski podłogowe, podkonstrukcje elewacyjne czy też konstrukcje zewnętrzne. W budownictwie komercyjnym tworzy się z niego drewniane domki na wynajem, tarasy, pergole, altany ogrodowe czy też ławki wykorzystywane w przestrzeni miejskiej lub w ogródkach restauracyjnych. Tak naprawdę potencjał wykorzystania drewna konstrukcyjnego KVH jest bardzo szeroki.

Aspekty techniczne i konstrukcyjne

Parametry techniczne drewna KVH są bardzo dobre. Materiał w tej klasie jest dobrze wysuszony i odporny na pękanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Nadaje się do intensywnej eksploatacji. Deski i belki pozostają przy tym miękkie, sprężyste i łatwe w obróbce. Ich dużym atutem jest kompatybilność z innymi materiałami budowlanymi. Dzięki temu można tworzyć z niego różnego rodzaju konstrukcje. Wykonanie konstrukcji, łączenie oraz montaż desek, krokwi i belek KVH nie różni się bardzo od tego, jak wygląda to w przypadku innych drewnianych materiałów konstrukcyjnych. Podstawowa różnica to fakt, że drewna KVH nie trzeba dodatkowo impregnować. Deski KVH dostępne się w różnych profilach. 

Drewno KVH a zrównoważone budownictwo

Z roku na rok rośnie świadomość społeczna w zakresie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej eksploatacji zasobów naturalnych. Zmiany obejmują również sektor budownictwa. Materiał KVH doskonale wpisuje się w tę ideę. Przede wszystkim powstaje z naturalnego drewna, które klasyfikowane jest jako materiał odnawialny. Pełni obecnie bardzo ważną rolę w zielonym budownictwie. Drewno doskonale sprawdza się przy stawianiu konstrukcji budynków mieszkalnych, domów z drewna wykonanych w technologii szkieletowej czy też obiektów architektury ogrodowej. Dobrej jakości belki na altanę z drewna KVH spełnią swoje zadanie przez lata. Doskonale sprawdzą się również jako belki w domach. Jako kupujący możesz zyskać gwarancję tego, że dany materiał spełnia najwyższe standardy jakościowe i jest zgodny z międzynarodowymi normami. Rekomendujemy zakup drewna konstrukcyjnego tylko z certyfikowanych źródeł, które prowadzą zrównoważoną gospodarkę lasami.

Porównanie KVH z innymi materiałami konstrukcyjnymi

Drewno konstrukcyjne KVH posiada wyraźnie lepsze parametry techniczne niż lite drewno konstrukcyjne. Dla przykładu wytrzymałość belki drewnianej 16x16 lub 12x12 będzie dużo wyższa, niż w przypadku belek o większym przekroju wykonanych z tradycyjnego drewna konstrukcyjnego. Dzięki temu można zastosować bardziej efektywne rozwiązanie i jednocześnie usprawnić budowę obiektu. Obecnie drewno KVH stanowi atrakcyjną alternatywę dla innych materiałów, w tym m.in.: konstrukcji metalowych i żelbetowych. Jest ponadczasowe, wytrzymałe i doskonale sprawdza się zarówno jako materiał do konstrukcji wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Podsumowanie

Bez dwóch zdań drewno konstrukcyjne KVH przeznaczone jest do realizacji zadań specjalnych. Wykorzystuje się je tam, gdzie inwestorowi zależy na poprawie wytrzymałości konstrukcji oraz niezbędne jest zastosowanie dłuższych elementów. Przed zakupem warto zapoznać się z parametrami technicznymi drewna, sprawdzić jego wilgotność oraz pochodzenie surowca. Certyfikowane materiały, w tym drewno klejone konstrukcyjne znajdziesz w naszym sklepie online. Zachęcamy do zapoznania się z jego charakterystyką oraz do zakupu drewna w PATA.