Jak dobrać odpowiednie deski elewacyjne?

2023-08-17 11:29:00

Drewniane deski elewacyjne narażone są na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, wilgoci i wiatru. Aby dobrze i długo nam służyły oraz szybko nie szarzały, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze desek elewacyjnych i jak je odpowiednio zabezpieczyć.

Grubość desek i stopień wysuszenia

Należy pamiętać, że polski klimat charakteryzuje się bardzo zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego do wykończenia elewacji w naszych szerokościach geograficznych najlepiej wybierać grubsze deski – zalecana grubość to co najmniej 21 mm. Takie deski nie tylko będą służyć dłużej, ale częściowo będą pełnić również funkcje termoizolacji i ochrony domu – będą bardziej odporne na niekorzystne działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych (wilgoć, słońce itp.) na drewno.

Deski elewacyjne

Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest również możliwość deformacji drewna. Aby w jak największym stopniu tego uniknąć, zalecamy wybór już wysuszonego drewna. Na przykład deski elewacyjne dostępne w składach z drewnem i sklepie internetowym PATA są wysuszone przemysłowo do wilgotności 18% (±2%).

Deski łączone na zakład czy pióro-wpust?

Do wykonania elewacji budynków i innych zewnętrznych projektów budowlanych wygodniejsze i łatwiejsze jest zastosowanie desek łączonych na zakład. Łatwiej je ze sobą łączyć, jak również takie połączenie minimalizuje ryzyko pęknięć czy deformacji ściany pod wpływem warunków atmosferycznych podczas długotrwałej eksploatacji. Ważne jednak jest nie tylko prawidłowe łączenie desek, ale również ich przymocowanie z jednoczesnym sprawdzeniem, czy woda faktycznie spływa z desek bez wnikania w szczeliny.

Oczywiście do prac na zewnątrz można również zastosować deski na pióro-wpust, jednak w takim przypadku należy zadbać o bardzo precyzyjny montaż oraz zachować dokładne szczeliny podane przez producentów poszczególnych desek.

Pamiętajmy, że nawet drewno wysuszone, malowane lub poddane innej obróbce w mniejszym lub większym stopniu pochłania i oddaje wilgoć. Dlatego też przy porównywaniu trwałości desek łączonych na zakład i pióro-wpust, musimy przyznać, że rozwiązanie z łączeniem na zakład znacznie zmniejsza ryzyko deformacji.

Powierzchnia desek fasadowych – gładko strugana, drobno piłowana, mikroryflowana czy szczotkowana?

Deski elewacyjne wykonywane są głównie z piłowanego drewna świerkowego i sosnowego. Drewno świerkowe jest gęstsze i trwalsze od sosnowego, przez co jest bardziej trwałe.

Widoczna strona desek przeznaczonych do wykończenia elewacji jest zwykle wykonana z desek o powierzchni gładko struganej, drobno piłowanej, mikroryflowanej lub szczotkowanej, ale tylna strona może być niestrugana.

Różne rodzaje obróbki sprawiają, że deski różnią się pod względem wizualnym, ale jednocześnie sposób obróbki wpływa na funkcjonalność samych desek. Na przykład deski mikroryflowane będą charakteryzować się bardziej wyrazistą grą odcieni w zależności od oświetlenia. Deski szczotkowane będą miały najbardziej wyrazistą strukturę, ponieważ w trakcie obróbki usuwane jest miękkie włókno. Dzięki temu drewno jest twardsze i trwalsze, ale mniej zdolne do wchłaniania farby lub innych środków zabezpieczających.

Natomiast deski o drobno piłowanej powierzchni lepiej wchłaniają farbę. Pozwala to na lepsze utrzymanie wyglądu deski i jej ochronę przed wilgocią na dłużej. Rzadziej niż w przypadku gładkich desek struganych trzeba będzie również przeprowadzać odnowienie powłoki malarskiej. Być może właśnie z tego powodu klienci w ostatnich latach coraz częściej wybierają drobno strugane deski elewacyjne.