Jak radzić sobie z pleśnią na drewnie: przyczyny, skutki i metody usuwania
Drewno jako materiał konstrukcyjny czy też materiał do produkcji mebli wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Dotyczy to zwłaszcza drewna zewnętrznego, które narażone jest na działanie trudnych warunków atmosferycznych i szkodników. Jednym z zagrożeń jest pleśń. Sprawdźmy, skąd się bierze pleśń na drewnie, jakie mogą być jej skutki dla materiału i zdrowia człowieka oraz jak sobie z nią skutecznie radzić.
Dlaczego pleśń pojawia się na drewnie?
Pleśń drewna to jedno z zagrożeń dla tarasów, mebli ogrodowych oraz innych elementów drewnianych, które wykorzystywane są w warunkach podwyższonej wilgotności (np. w łazienkach i suszarniach). Sprzyjające warunki do jej rozwoju to duża wilgotność powietrza, duża wilgotność drewna oraz ciepło. Wówczas na materiale pojawiają się zarodniki, które stopniowo zwiększają zainfekowany obszar. Na powierzchni drewna pojawiają się strzępki, które są niteczkami różnego koloru. Mogą znajdować się również wewnątrz drewna. Z czasem rozwijają się do formy watowatych, puszystych lub płaskich punktowych nagromadzeń, lub tworzą gęste płaty.
To, co sprzyja rozwojowi pleśni na deskach dachowych, tarasowych i innych elementach to brak odpowiedniego zabezpieczenia materiału. Właśnie dlatego tak ważna jest staranna impregnacja drewna, którą należy przeprowadzać cyklicznie. Ponadto pleśń na drewnianej podłodze czy meblach rozwija się szybciej wtedy, gdy drewno po ścięciu szybko trafiło do obróbki i nie zostało wcześniej odpowiednio wysuszone. Im większa wilgotność materiału, tym większe ryzyko, że zaatakuje go szkodliwa pleśń.
Pleśń na drewnie a zdrowie człowieka
Bez wątpienia pleśń na drewnie to spory problem. Wszystko dlatego, że negatywnie wpływa ona na strukturę i właściwości materiału, prowadząc do jego szybszej degradacji. Wówczas użytkowanie tarasu czy też drewnianego placu zabaw przez dzieci jest niebezpieczne. Warto jednak zwrócić uwagę również na to, jak pleśń negatywnie oddziałuje na zdrowie człowieka. Zarodniki krążą w powietrzu i odpowiadają za poważne problemy z układem oddechowym. Dotyczy to zwłaszcza osób, które borykają się z takimi schorzeniami, jak astma i alergia. W ich przypadku czarna pleśń na drewnie może powodować zwiększenie się objawów.
Oczywiście stanowi ona zagrożenie również dla zdrowych osób. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach z pleśnią zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego i negatywnie przekłada się na zdrowie człowieka. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak usunąć pleśń z drewna i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Ryzyko dla zdrowia stanowi również spalanie w kominku drewna pokrytego pleśnią. W ten sposób zarodniki mogą przedostawać się do powietrza, którym oddychamy.
Czarne plamy z pleśni na drewnie
Czarne plamy na drewnie to ważny sygnał ostrzegawczy. Świadczą one o tym, że coś nie tak dzieje się z materiałem. Należy zastanowić się nad tym, jak pozbyć się pleśni z drewna, aby zadbać o wydłużenie jego żywotności i przywrócić mu pierwotną estetykę. Jest to podyktowane nie tylko względami bezpieczeństwa, ale również względami praktycznymi. Czarne plamy na drewnie negatywnie wpływają na jego estetykę.
Na początku na drewnie pojawiają się małe czarne plamki. Już wtedy warto zareagować. Bagatelizowanie tego problemu sprawi, że będzie tylko narastał. Z czasem pojawią się większe skupiska, czyli duże czarne plamy. Poza kolorem, zmieni się struktura drewna. W zainfekowanym miejscu może ono być oślizgłe, wilgotne i wydawać nieprzyjemny zapach. Właśnie dlatego należy od razu wziąć się do pracy i zadbać o swoje bezpieczeństwo. W tym celu stosuje się dobrej jakości preparat na pleśń na drewnie. Jeżeli jednak materiał jest już poważnie uszkodzony i wątpliwej jakości, to należy go wymienić. Dalsza eksploatacja uszkodzonego drewna może powodować niepotrzebne ryzyko i dodatkowe koszty w przyszłości.
Czym usunąć pleśń z drewna?
Jeżeli skupiska pleśni są duże, to warto postawić na dedykowane preparaty do usuwania pleśni z drewna. Należy sprawdzić, czy dany środek jest bezpieczny dla danego gatunku oraz rodzaju materiału. Następnie podczas aplikacji postępuje się zgodnie z wytycznymi producenta oraz z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki, które różnią się formułą, działaniem oraz sposobem użytkowania. Jeżeli skupiska pleśni są niewielkie, a problem dopiero się rozwija, to wystarczające mogą być domowe sposoby. Warto sprawdzić różne możliwości, gdy szukasz sposobu na to, jak usunąć pleśń na drewnie, dbając o swoje bezpieczeństwo i spokój.
Domowe sposoby na usuwanie pleśni z drewna
W przypadku mniejszych skupisk pleśni można wypróbować usuwanie grzyba z drewna domowymi sposobami. Często okażą się one wystarczające. Jednym z nich jest spryskanie zainfekowanego miejsca octem oraz pozostawienie go na około trzy dni. Po tym czasie usuwa się ocet wraz z pleśnią za pomocą wilgotnej szmatki. Alternatywą jest aplikacja olejku z drzewa herbacianego, z którego tworzy się preparat w połączeniu z wodą. Wysoką skuteczność wykazuje środek w proporcjach szklanka wody i łyżeczka olejku. Atutem tego domowego sposobu jest to, że olejek herbaciany nie tylko zwalcza pleśń, ale również zabija grzyby oraz działa antyseptycznie i dezynfekująco. Po każdym takim zabiegu należy starannie wytrzeć drewno do sucha. Inne domowe sposoby na to, jak usunąć pleśń z płyty pilśniowej lub innych elementów drewnianych to m.in.: proszek do pieczenia, soda oczyszczona, boraks, nafta, nadtlenek wodoru czy też woda z płynem do mycia naczyń.
Jak zapobiegać pojawieniu się pleśni na drewnie?
Oczywiście istnieją sposoby na to, aby skutecznie zapobiegać pojawianiu się pleśni na drewnie. Jeżeli w Twoim przypadku konstrukcja znajduje się w bardzo dobrym stanie technicznym i ten problem jeszcze się nie pojawił, to, zamiast zastanawiać się nad tym, czym usunąć pleśń, sprawdź, jak jej zapobiec. Przede wszystkim weryfikuj stopień wilgotności materiału kupowanego w tartaku oraz zadbaj o jego prawidłowe przechowywanie. Drewno powinno być suche i znajdować się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
W przypadku mebli ogrodowych rekomenduje się ich dobre zabezpieczenie na zimę. Jeżeli to możliwe, to schowaj je pod dachem. Jeżeli nie, to postaw pod plandekę, która zabezpieczy je przed wilgocią, a z drugiej strony zapewni im właściwą wentylację. Oczywiście w kontekście zapobiegania rozwojowi pleśni na drewnie niezwykle ważna jest jego impregnacja. W tym celu stosuj wysokiej jakości środki od renomowanych producentów. Dzięki temu zredukujesz ryzyko pojawiania się pleśni. W PATA dbamy o to, aby każdy oferowany przez nas materiał drewniany był starannie obrabiany i przechowywany, dzięki czemu nie znajdziesz na nim pleśni.