Kompletny przewodnik po impregnacji drewna zewnętrznego

2024-01-30 15:29:00

Coraz chętniej wykorzystujemy drewno w projektach domów jednorodzinnych, domów letniskowych czy też przy budowie tarasów i obiektów małej architektury ogrodowej. Aby materiał ten spełnił swoje zadanie i zachował estetykę na lata, należy starannie go zaimpregnować. Z tego artykułu dowiesz się, jakie preparaty stosuje się do impregnacji drewna, dlaczego warto to robić oraz jak się do tego przygotować.

Dlaczego należy impregnować drewno?

Dlaczego warto stosować impregnaty do drewna? Jest przynajmniej kilka argumentów, które przemawiają za wykonaniem tego zabiegu. Przede wszystkim w ten sposób zabezpiecza się materiał przed jego degradacją. Zyskuje to na znaczeniu w przypadku drewna wykorzystywanego w warunkach zewnętrznych, w tym jako: elewacja budynku, płoty, meble ogrodowe, materiał konstrukcyjny tarasu oraz obiektów małej architektury ogrodowej. W polskim klimacie drewno takie narażone jest na działanie trudnych warunków atmosferycznych, wilgoci, chorób oraz szkodników. Starannie dobrane i zastosowane środki do konserwacji drewna pomogą zwiększyć barierę ochronną materiału. Dzięki temu dłużej zachowa swoje właściwości, parametry techniczne i wyjątkową estetykę.

Czym zaimpregnować drewno na zewnątrz?

Jest wiele różnego rodzaju środków do impregnacji drewna zewnętrznego. Ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika, przeznaczenia materiału oraz jego lokalizacji. Warto zastanowić się nad tym, czym pomalować drewno na zewnątrz, aby zapewnić mu pożądaną ochronę, a sobie spokój na dłuższy czas. Wśród rekomendowanych preparatów wykończeniowych znajdują się m.in.: lakiery, farby i lakierobejce. Sprawdźmy, czym się one charakteryzują. Oprócz nich na co dzień można stosować też m.in.: bejce, oleje i impregnaty. 

Lakier do drewna

Jednym z możliwych wyborów jest lakier do impregnacji drewna zewnętrznego. Ich działanie różni się m.in. od olejów i impregnatów, które wnikają głęboko w strukturę materiału. Lakier tworzy dedykowaną powłokę na powierzchni drewna. Dzięki temu zabezpiecza je przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi czy też mechanicznymi uszkodzeniami. Aby jednak uzyskać maksymalną ochronę, rekomenduje się aplikowanie lakieru na drewno, które już wcześniej zostało pokryte impregnatem lub olejem. Obecnie lakiery dostępne są w różnych wersjach, w tym o powłoce: matowej, satynowej, półmatowej i błyszczącej. To w połączeniu z różną kolorystyką sprawia, że lakier do konserwacji drewna chętnie wybierany jest przy dekorowanych elementach.

Farba do drewna

Ciekawym wyborem jest impregnat – farba do drewna. Z jednej strony zabezpiecza materiał, a z drugiej pozwala nadać mu pożądanej przez użytkownika kolorystyki. Dobrej jakości farba powinna stworzyć na drewnie elastyczną powłokę, dzięki czemu nie będzie się łuszczyć i pękać. Do tego zabezpieczy materiał przed promieniowaniem UV, wilgocią oraz wiatrem. W ten sposób minimalizuje się ryzyko rozwoju na powierzchni drewna pleśni, grzybów, glonów czy też sinizny. Pełne krycie zapewniają m.in. emalia olejno-ftalowa lub emalia akrylowa. 

Farby stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy poza impregnacją chce się nadać obiektom drewnianym określonej kolorystyki. Na przykład w przypadku romantycznych i prowansalskich tarasów chętnie stosuje się biały impregnat do drewna na zewnątrz. Dzięki temu taras i znajdujące się na nim meble ogrodowe jeszcze lepiej wpisują się w daną stylizację.

Lakierobejca

Od lat chętnie stosowana jest lakierobejca. To preparat, który łączy w sobie właściwości bejcy oraz lakieru. Dzięki temu z jednej strony zabezpiecza drewno, a z drugiej nadaje mu pożądanej estetyki. Ponadto lakierobejca jest dobrym wyborem wtedy, gdy chcemy uwypuklić słoje na drewnie. Lakierobejca przeznaczona jest do aplikacji za pomocą tradycyjnych narzędzi do malowania lub pistoletu natryskowego. Dobrej jakości lakierobejca położona zgodnie ze wskazaniami producenta, zapewni materiałowi wysoką ochronę przed wilgocią, promieniowaniem UV, szkodnikami i innymi zagrożeniami. Pod tym kątem to sprawdzony wybór.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze impregnatu do drewna?

Na rynku dostępne są różne środki ochrony drewna. Warto więc zastanowić się nad tym, jaki impregnat do drewna na zewnątrz wybrać. Pod uwagę bierze się kilka podstawowych aspektów. Przede wszystkim, preparat powinien być bezpośrednio dopasowany do danego rodzaju drewna. Wybrane impregnaty przeznaczone są do danego gatunku, ponieważ lepiej go zabezpieczają. Ponadto przed zakupem należy zapoznać się z takimi parametrami i właściwościami impregnatu jak ochrona przed:

  • wilgocią;
  • szkodnikami;
  • promieniowaniem UV;
  • grzybami;
  • pleśnią. 

Pod uwagę bierze się również barwę danego środka. Obecnie kolory impregnatów do drewna na zewnątrz są bardzo różne, dzięki czemu można dobrać preparat bezpośrednio do swoich potrzeb oraz aranżacji. Wciąż jednak dużym zainteresowaniem cieszą się impregnaty do drewna bezbarwne na zewnątrz, które pozwalają na pełne oddanie naturalnego piękna i charakteru materiału. 

Dobry impregnat do drewna na zewnątrz to taki, który kompleksowo i na długo zabezpieczy materiał przed degradacją. Wpływa to bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo eksploatacji konstrukcji drewnianych. Kolejne czynniki wyboru to: łatwość aplikacji preparatu, estetyka oraz bezpieczeństwo środka dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Rekomenduje się zakup produktów, które z jednej strony zapewniają pożądaną ochronę, a z drugiej są biodegradowalne i nietoksyczne. Dobrym wyborem okazuje się naturalny impregnat do drewna na zewnątrz, jednak zawsze zapoznaj się z jego właściwościami, aby zadbać o wysoką ochronę materiału i spokój na lata.

Co się dzieje z niezaimpregnowanym drewnem zewnętrznym?

Zastanawiasz się, co dzieje się z drewnem zewnętrznym, które nie zostanie poddane fachowej impregnacji? Przede wszystkim proces degradacji materiału przyspiesza. Największym zagrożeniem dla drewna zewnętrznego są czynniki atmosferyczne. Wilgoć, silny wiatr, duże amplitudy temperatur czy też intensywne promieniowanie słoneczne oddziałują na materiał. Ten nie tylko pracuje, ale również podlega przebarwieniom. Niekorzystne warunki atmosferyczne niszczą ligninę zawartą w strukturze drewna, przez co traci ono swoją naturalną i wysoką wytrzymałość. 

Ponadto na niezaimpregnowanym drewnie osadzają się: glony, mchy i porosty, które wspierane są przez owady, larwy i inne szkodniki. Wnikają one w drewno i prowadzą do jego rozkładu. Dobrej jakości impregnat pozwoli znacznie zmniejszyć ewentualne ryzyko i zabezpieczy materiał przed licznymi zagrożeniami. W ten sposób można znacznie wydłużyć żywotność konstrukcji drewnianych i zmniejszyć koszty związane z ich ewentualną naprawą lub wymianą.

Co ile impregnować drewno?

Trudno o jednoznaczne wskazanie tego, jak często należy stosować środki do zabezpieczenia drewna na zewnątrz. Tak naprawdę zależy to od kilku czynników, w tym przede wszystkim od jakości wybranego preparatu, prawidłowości przeprowadzonego procesu czy też skali użytkowania drewna. Ważne, aby regularnie monitorować jego stan i reagować na jakiekolwiek sygnały ostrzegawcze. 

Autorzy różnego rodzaju poradników rekomendują stosowanie środków do ochrony drewna na zewnątrz co 2-3 lata, choć można spotkać także sugestie autorów, aby robić to nawet co 5-6 lat. Zależy to od gatunku drewna, stopnia jego obróbki w tartaku itd. Oczywiście zdecydowanie rzadziej trzeba wykonywać tego typu prace zabezpieczające w przypadku termodrewna, które samo w sobie posiada już wysoką ochronę na wiele lat. Regularnie monitoruj jednak stan elementów drewnianych, aby dostosować częstotliwość ich impregnacji do realnych potrzeb.

Jak przygotować drewno do impregnacji?

Dla przebiegu i poprawności całego procesu impregnacji drewna niezwykle ważne jest wcześniejsze przygotowanie materiału. Zanim zdecydujesz się na zastosowanie ochronnego preparatu do drewna, to przeprowadź podstawowe prace związane z obróbką materiału. Dzięki temu rezultaty impregnacji będą jeszcze lepsze. 

Przede wszystkim drewno powinno być dokładnie oczyszczone. Oznacza to, że należy usunąć z niego wszystkie zabrudzenia, w tym m.in.: tłuste plamy i kurz. Aby usprawnić sobie te prace, można wykorzystać dedykowane środki czyszczące przeznaczone do danego typu drewna. Kolejnym krokiem jest ocenienie stanu wilgotności materiału. Impregnacja nie powinna być prowadzona na mokrym drewnie. Jeżeli wymaga ono przesuszenia, to daj mu czas. Warto, ponieważ suchy materiał lepiej przyjmuje preparaty do ochrony drewna na zewnątrz, co przekłada się na lepsze jego zabezpieczenie. 

W przypadku drewna malowanego lub lakierowanego, należy zetrzeć starą powłokę przy pomocy szlifierki lub ręcznie papierem ściernym. Prace te wykonaj ostrożnie, aby nie uszkodzić struktury drewna. Po szlifowaniu koniecznie pozbądź się pyłu, który znajduje się na elemencie drewnianym. Dopiero później można przejść do impregnacji. Podobne prace przeprowadza się w przypadku surowego drewna. Wówczas specjaliści rekomendują przeszlifowanie wierzchniej warstwy materiału, aby usunąć z niego ewentualne nierówności i uzyskać gładką powierzchnię, która dobrze nadaje się do impregnacji. Tak przygotowane drewno to podstawa wydajnego i skutecznego impregnowania.