Przeglądasz produkty Wszystkie sklepy
Przejdź do produktów Sklep Olsztyn
Przejdź do produktów Sklep Gliwice
Przejdź do produktów Sklep Lublin
Przeglądasz produkty Wszystkie sklepy

Krótki przewodnik doboru i montażu desek elewacyjnych

2023-08-09 15:45:00

Rekomendacje profesjonalistów z branży drzewnej PATA

Istnieje kilka aspektów, które należy rozważyć przy wyborze najbardziej odpowiedniego drewna elewacyjnego do projektu budowlanego – grubość, jakość, sposób łączenia desek i oczywiście ich wygląd lub profil.

 1. Węższe deski elewacyjne o wyrazistym profilu lepiej sprawdzą się na małych powierzchniach elewacji, dzięki czemu będą tworzyły wrażenie lekkości, natomiast szerszy i bardziej dyskretny profil będzie bardziej odpowiedni do większych elewacji.
 2. Pamiętajmy, że im grubsze są drewniane deski elewacyjne, tym mniejsze ryzyko ich deformacji wskutek działania wilgoci, co przekłada się na dłuższą żywotność elewacji. Dlatego do wykończenia elewacji zalecamy stosowanie desek o grubości co najmniej 18 mm, a najlepiej 21 mm.
 3. Bardziej praktyczne będzie zastosowanie na elewacji desek z gładko piłowaną powierzchnią, ponieważ lepiej wchłaniają one farbę. W dłuższej perspektywie pozwoli to na uzyskanie trwalszej powłoki malarskiej. To zaś oznacza dłuższą i lepszą ochronę przed wilgocią i słońcem. Oprócz tego, rzadziej niż w przypadku gładkich desek struganych, trzeba będzie również przeprowadzać odnowienie powłoki malarskiej.
 4. Elewację budynku należy układać w taki sposób, aby dolna krawędź desek znajdowała się nie niżej niż 300 mm od ziemi.
 5. Zaleca się sfazowanie dolnych końców desek pod kątem, aby lepiej odprowadzały one wodę deszczową, zapobiegając przed jej wsiąkaniem w deski.
 6. Do wykonania spodniej konstrukcji zalecamy stosowanie impregnowanych łat. Takie podłoże będzie służyć znacznie dłużej.
 7. Aby zapobiec deformacjom desek, łaty należy układać w odległości od 250 mm do 600 mm w zależności od grubości desek.
 8. Do mocowania desek należy używać wyłącznie gwoździ lub wkrętów ze stali hartowanej, nierdzewnej lub ocynkowanej. Pozwoli to uniknąć niepożądanych plam na drewnie spowodowanych przez rdzewiejące gwoździe lub śruby.
 9. Jeżeli do montażu desek stosowane są wkręty, nie należy ich wkręcać zbyt głęboko w drewno, aby nie dopuszczać do przenikania wody. Łby wkrętów powinny być zlicowane z powierzchnią płyty.
 10. Najpopularniejszymi deskami elewacyjnymi są deski pióro-wpust lub na zakład. Do wykonania elewacji budynku najbardziej polecane są deski na zakład o grubości nie mniejszej niż 21 mm. Takie deski łatwiej łączyć w zmiennych warunkach atmosferycznych, jeśli pojawiły się pęknięcia lub inne odkształcenia. Jeśli natomiast deski są zbyt cienkie, istnieje ryzyko pęcznienia, kurczenia się, powstawania wgłębień lub pęknięć.
 11. Pod elewacją z drewna do dodatkowej termoizolacji zalecamy zastosowanie wełny mineralnej lub membran wiatroizolacyjnych i hydroizolacyjnych. W żadnym wypadku nie wolno używać styropianu ze względu na wysoką łatwopalność tego materiału.

Pata!