Przewodnik po czyszczeniu i pielęgnacji tarasu

2024-01-29 11:36:00

Posiadanie tarasu drewnianego to nie tylko przywilej, ale również obowiązek. Jest to związane z tym, że drewno wymaga regularnego czyszczenia oraz konserwacji, aby dłużej zachowało swoją wyjątkową estetykę i właściwości użytkowe. Zachęcamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po czyszczeniu i pielęgnacji tarasu. Zastosuj się do naszych wskazówek, a konstrukcja na lata zachowa swoje naturalne piękno. 

Czyszczenie i impregnacja desek tarasowych

Regularne czyszczenie desek tarasowych

Niezwykle ważne jest regularne czyszczenie deski tarasowej. Jako właściciel lub użytkownik drewnianego tarasu, musisz zadbać o usuwanie z jego powierzchni zabrudzeń stałych w postaci: gałęzi, liści, piasku czy też kamieni. Ponadto jakiekolwiek zabrudzenia spowodowane upadkiem jedzenia czy też rozlaniem napoju, również powinny być usuwane na bieżąco. Dzięki temu ograniczysz ryzyko ewentualnych usterek i kosztów związanych z naprawą powierzchni tarasu. Zaniedbanie regularnego sprzątania tarasu może przynieść przykre konsekwencje.

Przygotowanie desek tarasowych do czyszczenia

Czyszczenie drewnianego tarasu należy rozpocząć od przygotowania jego powierzchni. W tym celu należy usunąć z niego takie elementy, jak m.in.: meble ogrodowe, donice z kwiatami, dekoracje oraz większe zanieczyszczenia, które można usunąć ręcznie (duże gałęzie, liście itd.). Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie inspekcji stanu technicznego tarasu, w tym ewentualnych ubytków w deskach. Później można przejść do usuwania brudu i zanieczyszczeń.

Usuwanie brudu i zanieczyszczeń

Przy usuwaniu brudu z desek tarasowych można postawić na kilka sprawdzonych metod. Podstawowe prace przy niewielkich zanieczyszczeniach z powodzeniem można wykonać ręcznie. W tym celu stosuje się miotłę do zamiatania oraz mopa lub szczotkę do czyszczenia desek tarasowych z zabrudzeń, które weszły nieco bardziej w strukturę drewna. Przy regularnym sprzątaniu tarasu, tego typu mycie desek tarasowych może być wystarczające. 

Alternatywą jest czyszczenie mechaniczne. Taras z powodzeniem można odkurzyć, a następnie umyć za pomocą myjki ciśnieniowej. To rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza przy większych zabrudzeniach i gruntownych porządkach na tarasie. Tego typu myjkę można wypożyczyć w popularnych sklepach budowlanych, dzięki czemu nie musisz posiadać jej w swoim wyposażeniu.

Narzędzia niezbędne przy czyszczeniu tarasu

Podczas pielęgnacji tarasu warto posiadać kilka podstawowych narzędzi. Do tych najbardziej niezbędnych należą m.in.: miotła, mop, szczotki, odkurzacz lub myjka ciśnieniowa. W większości wypadków będą one w zupełności wystarczające. Oczywiście należy również zaopatrzyć się w wysokiej jakości środek czyszczący, który z jednej strony będzie skuteczny, a z drugiej w pełni bezpieczny dla drewna.

Wybór środków czyszczących

Zastanawiasz się nad tym, czym myć deski tarasowe? Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki. Wybrane preparaty mają inne właściwości, działanie lub przeznaczone są tylko do stosowania przy danym gatunku drewna. Warto się z tym zapoznać, aby prawidłowo dobrać środek do czyszczenia desek tarasowych. Wśród rekomendowanych preparatów znajdują się m.in.: żele czyszczące i żele odtłuszczające drewno. Dostępne są w postaci koncentratów do rozcieńczenia z wodą lub gotowych do użycia środków.

Spłukiwanie i suszenie tarasu

Ostatnim krokiem w ramach mycia tarasu jest spłukanie z niego środka czyszczącego, a następnie wysuszenie powierzchni. Właśnie dlatego prace porządkowe warto przeprowadzać przy dobrych warunkach atmosferycznych. Rekomenduje się przystąpienie do nich rano, aby operujące w trakcie dnia słońce przyspieszyło proces suszenia desek tarasowych. Podczas spłukiwania warto stosować możliwie najmniejsze ilości wody. Doprowadzi to nie tylko do oszczędności finansowych, ale również ograniczy zawilgocenie materiału.

Konserwacja tarasu po czyszczeniu

Wiemy już, jak wyczyścić taras drewniany. Po skończonej pracy będzie prezentował się on naprawdę świetnie. Kolejnym krokiem jest staranna konserwacja tarasu drewnianego. Należy sprawdzić, czy nie brakuje w nim ubytków. Przed położeniem warstwy impregnatu rekomenduje się szlifowanie desek tarasowych, aby uzyskać gładką powierzchnię. Oczywiście nie zawsze będzie to konieczne. Następnie taras należy odpylić. Do konserwacji nadaje się tylko czyste i suche drewno. W procesie tym wykorzystuje się m.in.: impregnaty, oleje, farby, lazury, lakierobejce, bejce, lakiery i woski do drewna. Środek zabezpieczający dobiera się do konkretnego gatunku i aplikuje zgodnie ze wskazaniami producenta. W ten sposób zwiększy się żywotność i wytrzymałość desek tarasowych.

Jak nie uszkodzić tarasu podczas czyszczenia?

Aby nie uszkodzić powierzchni tarasu podczas czyszczenia, należy postępować bardzo uważnie. Przede wszystkim podczas sprzątania należy wykorzystywać odpowiednio dobrane szczotki, które są przeznaczone do drewna. Wszystko po to, aby skutecznie poradziły sobie z zabrudzeniami oraz jednocześnie nie uszkodziły struktury materiału, oraz jego warstwy ochronnej. Ponadto należy szczególną uwagę zwrócić na stosowane środki chemiczne. Muszą być one przeznaczone do drewna i bezpieczne dla materiału. Zbyt mocne preparaty mogą prowadzić do odkształceń desek, a nawet powodować ich wypalenie czy też odbarwienie. Właśnie dlatego zwraca się baczną uwagę na proporcje środków czyszczących, ich skład oraz instrukcję udostępnioną przez producenta. Niezastosowanie się do niej, może powodować straty finansowe. 

Często zadawane pytania

Czym wyczyścić deski tarasowe ryflowane?

Nieco więcej trudności sprawia czyszczenie desek tarasowych ryflowanych. Posiadają one charakterystyczne żłobienia, które sprzyjają gromadzeniu się w nich brudu. Szczotka do desek ryflowanych sprawdzi się przy myciu ręcznym i niewielkich zabrudzeniach. Jeżeli jednak te są większe, to niezbędne może być użycie myjki ciśnieniowej. Na rynku dostępne są myjki oraz roboty czyszczące, które przeznaczone są do drewnianych powierzchni ryflowanych.

Jak usunąć zielony nalot z drewnianego tarasu?

Na tarasie może pojawić się charakterystyczny zielony nalot. To glony, których rozwojowi sprzyja podwyższona wilgotność powietrza. Tego typu zabrudzenia są bardzo uporczywe. Aby je usunąć, warto zaopatrzyć się w dedykowany środek na glony. Następnie niezbędna będzie ostra szczotka (która nie uszkodzi drewna). Alternatywą jest skorzystanie z domowej receptury, która  polega na dodaniu ¼ szklanki octu do ¾ szklanki wody. Następnie tak przygotowaną substancją można czyścić zielony nalot na drewnianym tarasie.

Czy deski tarasowe można myć myjką ciśnieniową?

Tak. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby deski tarasowe myć myjką ciśnieniową. W tym celu warto jednak zachować ostrożność oraz skorzystać z wysokiej jakości sprzętu. Myjka ciśnieniowa do mycia tarasu zalecana jest wtedy, gdy zabrudzenia są uporczywe i trudno o ich usunięcie w sposób ręczny. Prace z wykorzystaniem tego narzędzia rekomendowane są podczas ciepłych i słonecznych dni, co przyspieszy osuszanie tarasu.

Jak odświeżyć deski tarasowe?

Odświeżenie desek tarasowych nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia i skuteczny środek czyszczący. Po skończonej pracy można pomalować taras dedykowaną farbą zabezpieczającą lub zastosować impregnat, który dodatkowo podkreśli estetykę i naturalność materiału. 

W ofercie PATA posiadamy wysokiej jakości deski tarasowe i materiały konstrukcyjne, które są wdzięczne w użytkowaniu i pielęgnacji. Oferujemy je w atrakcyjnych cenach. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty oraz do optymalizacji kosztów budowy tarasu drewnianego.