Wszystko, co musisz wiedzieć o stropach drewnianych

2024-01-30 15:18:00

Do kluczowych elementów konstrukcji budynku zaliczany jest strop. Może być wykonany z różnych materiałów. Najczęściej stosuje się stropy drewniane lub żelbetowe. W tym artykule weźmiemy pod lupę pierwszy z wymienionych rodzajów. Sprawdzimy dokładnie, czym jest drewniany strop domu, jakie jego rodzaje wyróżniamy, czym się charakteryzuje oraz kiedy warto się na niego zdecydować. Zapraszamy do lektury.

Stop z drewna

Czym jest strop drewniany?

Czym właściwie są stropy drewniane? Zgodnie z prostą definicją jest to jeden z elementów konstrukcji domu, którego zadaniem jest oddzielenie od siebie poszczególnych kondygnacji budynku. Liczba wykonanych stropów zależy od ilości pięter w nieruchomości. Jako poziomy układ konstrukcyjny wykonany z drewna, strop musi charakteryzować się bardzo dobrymi właściwościami w zakresie przenoszenia obciążeń stałych powodowanych przez własny ciężar konstrukcji oraz ściany działowe, oraz obciążeń związanych z wyposażeniem pomieszczeń na danej kondygnacji. 

Podstawowym zadaniem stropu z desek lub belek drewnianych jest zapewnienie stabilizacji i wytrzymałości konstrukcji w miejscach, gdzie następuje oddzielenie kondygnacji budynku. Poza przenoszeniem obciążeń, strop pełni również rolę izolatora akustycznego i termicznego. Stanowi także podstawę podłoża, na którym następnie układa się okładzinę podłogową, w tym m.in.: posadzki, panele podłogowe lub deski. Ze względu na ciężar, typ ten nazywany jest stropem lekkim drewnianym i stosuje się go przede wszystkim przy domach drewnianych i murowanych.

Rodzaje stropów drewnianych

Obecnie wyróżnia się różne rodzaje stropów drewnianych w domach murowanych i drewnianych. Różnią się one technologią budowy oraz właściwościami. Podstawowy podział obejmuje stropy: belkowe, żebrowe, belkowo-żebrowe oraz kasetonowe. Poniżej w kilku zdaniach opisano każdy z nich. Za wykonanie stropu drewnianego powinien odpowiadać doświadczony specjalista, który zadba o zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa konstrukcji na przestrzeni wielu lat jej użytkowania.

Strop belkowy

Od setek lat w domach wykorzystuje się tradycyjny strop belkowy. Jak sama nazwa wskazuje, do jego budowy wykorzystuje się belki stropowe drewniane z litego drewna. Sama budowa jest bardziej wymagająca, niż w przypadku rodzaju żebrowego, jednak stropy na belkach drewnianych są bardziej wytrzymałe oraz zachowują dekoracyjny charakter. Z powodzeniem mogą zostać konstrukcją odsłoniętą, która nada wnętrzom wyjątkowego klimatu. Montaż belek stropowych drewnianych wymaga doświadczenia. Przygotowaną konstrukcję wypełnia się wełną mineralną, która pełni rolę warstwy izolacyjnej.

Strop kasetonowy

Przez lata w budownictwie wykorzystywano stropy kasetonowe. Od jakiegoś czasu odchodzi się jednak od tej technologii i niemal nie spotyka się jej już w nowym budownictwie. Zdecydowanie częściej obecna jest w historycznych obiektach. Konstrukcja nośna tego typu stropu jest taka sama, jak w przypadku rozwiązania belkowego. Technologia kasetonowa polega na tym, że poza belkami nośnymi wykorzystuje się również pomiędzy nimi dedykowane belki puste wykonywane z profilowanych bali drewnianych.

Strop żebrowy

Konstrukcja stropu drewnianego żebrowego często określana jest jako współczesna. Inwestorzy coraz chętniej wybierają ten rodzaj. Przemawiają za tym niższe koszty oraz prostsze prace montażowe, niż w przypadku stropu belkowego. Ten rodzaj konstrukcji stosuje się przede wszystkim w domach szkieletowych. Każde z żeber stropu ma około 4-5 metrów długości. Elementy te mogą być wykonywane m.in. z: drewna litego impregnowanego, drewna klejonego, drewniano-stalowych dwuteowników lub drewnopochodnego materiału kompozytowego. Wysokość żeber dobiera się do pożądanej nośności stropu. Same żebra wypełnia się warstwą izolacji (wełną mineralną), a także pokrywa się poszyciem górnym (płyty OSB i płyty wiórowe) oraz dolnym (płyty gipsowo-kartonowe lub OSB).  

Strop belkowo-żebrowy

Ciekawym wyborem są stropy belkowo-żebrowe. Łączą one w sobie atuty stropu z belek drewnianych oraz żebrowego. Połączenie nowoczesnej i tradycyjnej metody budowania sprawia, że uzyskuje się wytrzymałą konstrukcję. Jej budowa jest jednak bardziej wymagająca, niż wykonanie stropu jednego typu. Elementami nośnymi konstrukcji są belki, a na nich opiera się dodatkową warstwę wzmacniającą żeber.

Cechy stropu drewnianego

Projekt stropu drewnianego powinien być dopasowany bezpośrednio do typu nieruchomości. Ten element konstrukcyjny powinien cechować się wysoką jakością wykonania, wytrzymałością eksploatacyjną oraz bezpieczeństwem użytkowania przez lata. Właśnie dlatego, zanim zaczniesz zastanawiać się, jak zrobić strop drewniany, starannie dobierz do niego materiały. Drewno konstrukcyjne na strop dobiera się bardzo ostrożnie. Musi ono spełniać najwyższe standardy rynkowe oraz być pozbawione wad. Wpływa to na stabilność i funkcjonalność powstałej konstrukcji. Atutem drewnianych stropów jest to, że są tańsze, szybsze i prostsze w budowie od alternatyw żelbetowych. W całości powstają w technologii suchej, co przyspiesza cały proces. Należy jednak zwracać uwagę na szczegóły i powierzyć prace profesjonalistom, którzy doskonale wiedzą, jak wykonać strop drewniany. Materiały konstrukcyjne do jego budowy znajdziesz w naszej ofercie.

Dlaczego strop drewniany to dobre rozwiązanie?

Oczywiście każda technologia budowlana ma swoje plusy i minusy. Dotyczy to również stropów drewnianych. Jakie są ich kluczowe atuty? Przede wszystkim ich budowa jest relatywnie tania. Ponadto drewniane stropy są lekkie, dzięki czemu nie stanowią dużego obciążenia dla elementów nośnych nieruchomości. Ze względu na pracę w technologii suchej, stropy drewniane można budować przez cały rok, jeżeli warunki atmosferyczne są do tego sprzyjające. Drewno jako naturalny materiał wykazuje dobre właściwości w ramach izolacji termicznej. Właśnie dlatego dobrej jakości konstrukcja tego typu będzie dobrym rozwiązaniem do domów murowanych i drewnianych.

Wady drewnianych stropów

Drewniane stropy mają swoje minusy. Przede wszystkim materiał ten należy do łatwopalnych. Ponadto, pomimo impregnacji, nie da się w stu procentach zabezpieczyć go przed działaniem pleśni i grzybów. To sprawia, że z czasem traci swoje właściwości użytkowe i należy regularnie monitorować jego stan techniczny. Inne minusy stropów drewnianych to przede wszystkim: twardość, sztywność i nieco gorsze parametry akustyczne w porównaniu z dostępnymi na rynku alternatywami.

Konstrukcja stropu drewnianego

Grubość stropu drewnianego oraz jego konstrukcja zależą m.in. od wybranego rodzaju. Niektóre elementy są jednak uniwersalne, dlatego warto się z nimi zapoznać. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić strop z drewna, to rekomendujemy kontakt z renomowanym fachowcem w tym zakresie. Prace tego typu warto powierzyć profesjonalistom.

Warstwy

W konstrukcji stropu drewnianego można wyróżnić trzy podstawowe warstwy. Należą do nich:

  • konstrukcja nośna;
  • podłoga;
  • sufit. 

Na samej górze stropu znajduje się podłoga, czyli wykończenie całej konstrukcji. Rodzaj okładziny może być bardzo różny. Do popularnych wyborów kupujących należą: panele podłogowe, parkiet czy też płyty gresowe. Funkcję konstrukcji nośnej stanowią elementy konstrukcyjne stropu, w tym: belki i żebra. Od spodu znajduje się sufit. W technologii żebrowej stosuje się m.in. płyty OSB lub płyty kartonowo-gipsowe. W przypadku technologii belkowej warto pozostawić strop – sufit z drewna, który ma wyjątkowe walory dekoracyjne.

Przekrój

Jak wygląda przekrój stropu drewnianego? Standardowo kompozycja wygląda następująco (zaczynając od spodu):
płyta gipsowo-kartonowa od dołu gotowa do pomalowania jako sufit niższej kondygnacji;

  • łata drewniana;
  • folia paroizolacyjna;
  • belki stropowe lub żebra z drewna;
  • warstwa izolacji termicznej (np. wełna mineralna);
  • płyta OSB;
  • warstwa izolacji akustycznej (np. płyty wygłuszające);
  • jastrych cementowy pływający. 

Szczegółowy przekrój może się różnić w zależności od typu konstrukcji.

Jakiego drewna należy użyć do budowy stropu drewnianego?

Przede wszystkim do budowy stropu drewnianego należy wykorzystać wysokiej jakości materiały drewniane od renomowanego dostawcy. Legary drewniane na strop, żebra i belki powinny być pozbawione wad oraz znajdować się w doskonałym stanie technicznym. Obecnie bardzo często wykorzystuje się belki i deski z takich gatunków jak świerk i sosna, które zapewniają wytrzymałość konstrukcji, są wdzięczne w obróbce i montażu oraz relatywnie tanie.

Ile kosztuje budowa stropu drewnianego?

Koszt stropu drewnianego zależy od kilku aspektów. Oczywiście wpływ na to ma wybrany typ konstrukcji. Tu najtańsze będą stropy żebrowe, a najdroższe stropy belkowe. Do tego należy doliczyć gatunek wybranego drewna, jego ilość potrzebną do stworzenia konstrukcji oraz koszty pracy wykonawcy usługi. Przyjmuje się, że za wykonanie dobrej jakości stropu drewnianego w budynku jednorodzinnym trzeba zapłacić około 200-300 złotych za m2. Cena ta obejmuje zakup materiału oraz koszty robocizny i może różnić się w zależności od lokalizacji inwestycji na mapie Polski i obowiązujących w danym miejscu cen rynkowych.

Kiedy warto wykonać strop drewniany?

Przed inwestycją w strop drewniany warto rozważyć jego plusy i minusy. Bez wątpienia warto zbudować tego typu konstrukcję z drewna, jeżeli będzie odpowiednio wykonana. Należy również pamiętać o jej ograniczeniach, w tym m.in. łatwopalności. Z drugiej strony koszty wykonania stropu drewnianego są relatywnie niskie i pozwalają na zoptymalizowanie kosztów całej inwestycji budowlanej. Odpowiednio wykonana konstrukcja zapewni domownikom spokój i bezpieczeństwo na lata. Dobrej jakości stropy drewniane stosuje się przede wszystkim w domach murowanych oraz drewnianych. Przy ich budowie skorzystaj z naszych materiałów konstrukcyjnych.