Belki drewniane konstrukcyjne

2024-02-01 12:00:00

Belki drewniane konstrukcyjne od lat z powodzeniem wykorzystywane są w budownictwie przy tworzeniu różnego typu konstrukcji. Drewno jako budulec cenione jest od tysięcy lat, a nowe techniki obróbki podnoszą jego właściwości. Warto zapoznać się z potencjałem tego materiału konstrukcyjnego oraz jego charakterystyką.

Belki konstrukcyjne drewniane

Rodzaje belek drewnianych konstrukcyjnych

Wysokiej jakości belki konstrukcyjne drewniane są bardzo wytrzymałym i wdzięcznym w obróbce materiałem. Ze względu na swoją charakterystykę znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Belka drewniana to materiał o różnej długości i grubości, który charakteryzuje się kwadratowym przekrojem. Grubość materiału oraz gatunek drewna dobiera się bezpośrednio do projektu, oraz planowanego zastosowania belki. 

Ze względu na różne techniki produkcyjne, wyróżnia się obecnie trzy podstawowe rodzaje konstrukcyjnych belek drewnianych. Są to:

  • belki konstrukcyjne z litego drewna;
  • belki konstrukcyjne z drewna BSH;
  • belki konstrukcyjne z drewna KVH. 

Każda z nich ma inną charakterystykę. Do najczęściej stosowanych rozwiązań na polskim rynku należy drewno konstrukcyjne C24 z sosny lub świerku. Droższym i lepszym jakościowo wyborem są belki budowane z drewna BSH. Powstają one z warstw drewna, które są klejone na mikrowczepy na grubość. W ten sposób powstają belki o zwiększonej długości i przekroju. To najlepszej jakości belki konstrukcyjne drewniane, które stosowane są do zadań specjalnych, m.in. przy budowie hal magazynowych, sportowych czy też basenów. Trzecim rodzajem jest belka klejona konstrukcyjna KVH. Ten materiał powstaje na bazie innowacyjnego procesu klejenia wzdłużnego na mikrowczepy. Dzięki temu można uzyskać ponadprzeciętną długość belki, jednak jej parametry wytrzymałościowe są słabsze od BSH.

Wybór odpowiednich belek drewnianych

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki materiał konstrukcyjny kupić. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i zależy to od projektu oraz innych czynników. To sprawia, że nie można z pełną pewnością odpowiedzieć na pytanie, jakie belki będą odpowiednie na strop drewniany 8 metrowy. Najpierw trzeba przeprowadzić dokładną analizę. 

Kluczowe czynniki wpływające na wybór belek konstrukcyjnych to przede wszystkim: 
obciążenie, które ma przenosić strop;

  • rozpiętość belek;
  • warunki środowiskowe w danej nieruchomości. 

Oczywiście im większe obciążenie, tym lepszej jakości materiał trzeba wybrać. Gruba belka konstrukcyjna zapewni większe bezpieczeństwo, niż tradycyjne belki konstrukcyjne 12x12. Zdarza się jednak, że te ostatnie będą w zupełności wystarczające. Zależy to od projektu. 

Wpływ na wybór materiału mają również:

  • gatunek drewna;
  • jakość jego wykonania;
  • stopień obróbki. 

Standardowo w Polsce wykorzystuje się suche drewno konstrukcyjne z drzew iglastych, w tym głównie sosny i świerku. Alternatywą pozostają droższe w zakupie jodła i modrzew. Warto więc dokładnie ocenić swoje realne potrzeby i porównać ceny belek drewnianych. Zakup powinien być dostosowany nie tylko do projektu, ale również do budżetu inwestora.

Aspekty techniczne i montaż belek drewnianych

Wpływ na stabilność i solidność konstrukcji drewnianej mają nie tylko właściwości materiału, ale również sposób łączenia belek konstrukcyjnych. Zdarza się, że długość pojedynczej belki nie jest wystarczająca i wówczas niezbędne jest łączenie więcej niż jednej belki na długości. Standardowo stosuje się tu trzy podstawowe techniki.:

  • łączenie ciesielskie tradycyjne (np. na wpusty, kliny, widłowania, zakładkę);
  • z użyciem drewnianych łączników (tzw. kliny i wpusty);
  • z użyciem metalowych łączników (płaskie lub kątowe). 

Najszybszym rozwiązaniem jest łączenie przy pomocy metalowych elementów. Zdecydowanie więcej doświadczenia i wiedzy wymaga łączenie belek za pomocą drewnianych łączników lub w ramach tradycyjnych metod ciesielskich. Odpowiednio wykonany montaż według dowolnej z tych technik zapewni stabilność i trwałość konstrukcji. 

Podczas montażu należy starannie obchodzić się z drewnem, aby uniknąć jego uszkodzenia. Ponadto przy budowaniu konstrukcji powinno się wykorzystywać tylko wysokiej jakości belki pozbawione ewentualnych wad i skaz. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych pęknięć i złamań. Aby belki konstrukcyjne dłużej zachowały swoje właściwości i estetykę, warto je dodatkowo zabezpieczyć. 

Belki i deski C24 powinno się impregnować z użyciem dedykowanych środków. Dzięki temu wzrośnie ich ochrona przed szkodnikami, wilgocią, pleśnią i grzybami. Przy zakupie poziomych belek konstrukcyjnych z drewna BSH i KVH nie trzeba przeprowadzać zaawansowanych prac impregnacyjnych. Jest to związane z tym, że materiały te są suszone mechanicznie w komorach, dzięki czemu ich ochrona wzrasta. Większych zabiegów wymaga stosowanie drewna konstrukcyjnego sezonowanego w naturalnych warunkach.

Innowacje i technologie w belkach drewnianych

W PATA stawiamy na innowacyjne rozwiązania i technologie, które umożliwiają nam produkcję wysokiej jakości belek stropowych drewnianych. To nie tylko mechaniczne suszenie, ale również stosowanie wydajnych dwuskładnikowych preparatów w procesie klejenia na grubość oraz długość. Stosujemy je w klejonych belkach BSH i KVH. Ponadto oferujemy naszym klientom ciśnieniową impregnację w klasach C 2/3/4. Dzięki temu sprzedawane drewno konstrukcyjne jest wysokiej jakości i z powodzeniem może być wykorzystywane do stawiania w różnego rodzaju budynkach.

Na co dzień belki konstrukcyjne C24, BSH i KVH stosowane są nie tylko do budowy konstrukcji domów jednorodzinnych. Znajdują zastosowanie również przy budowie obiektów komercyjnych, obiektów małej architektury ogrodowej czy też tarasów. Najwyższej jakości drewno BSH stanowi ciekawą alternatywę dla stali i żelbetu, ponieważ jest bardzo wytrzymałe i ekologiczne. Z roku na rok wzrasta popularność tego materiału w kontekście budowy wymagających konstrukcji, w tym hal wielkopowierzchniowych.

Zrównoważone budownictwo i aspekty środowiskowe

Belki świerkowe i sosnowe to powszechnie wykorzystywane materiały konstrukcyjne. Doskonale sprawdzają się zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i komercyjnym. Wykorzystuje się je m.in.do budowy domów drewnianych. Materiał ten wpisuje się w ideę zrównoważonego i ekologicznego budownictwa XXI wieku. Nowe rozwiązania technologiczne dodatkowo poprawiają właściwości drewna, co pozycjonuje je jako dobrą alternatywę dla elementów stalowych i żelbetowych.

Aby zagwarantować sobie wysokiej jakości materiały, warto wybierać tylko certyfikowane drewno konstrukcyjne. Tego typu produkty muszą spełniać międzynarodowe normy. Certyfikacja wskazuje również na to, że producent postępuje zgodnie z ideą zrównoważonego gospodarowania zasobami leśnymi i redukuje negatywny wpływ swojego przedsiębiorstwa na środowisko naturalne.

Podsumowanie

Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości materiałów konstrukcyjnych, to warto rozważyć zakup belek drewnianych PATA. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością, prostą obróbką oraz wyjątkową estetyką. Cena belek konstrukcyjnych drewnianych zależy od wybranego gatunku, stopnia obróbki oraz wymiarów. W PATA posiadamy belki konstrukcyjne drewniane w różnych wymiarach, dzięki czemu bez trudu dopasujesz ich specyfikę do potrzeb danego projektu. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Po nasze materiały chętnie sięgają: architekci, inżynierowie i wykonawcy.