Przeglądasz produkty Wszystkie sklepy
Przejdź do produktów Sklep Olsztyn
Przejdź do produktów Sklep Gliwice
Przejdź do produktów Sklep Lublin
Przeglądasz produkty Wszystkie sklepy

Budowa domu z drewna

2024-02-01 11:42:00

Budowanie domów z drewna to praktyka, która znana jest od tysięcy lat. Na przestrzeni tego czasu konstrukcje te ewoluowały. Nowoczesne domy drewniane mogą być uosobieniem prestiżu i pięknym nawiązaniem do otaczającej nas natury. 

Do najważniejszych zalet budowy domu z drewna zaliczane są: niskie koszty inwestycji, przyspieszenie procesu budowy, wyjątkowa estetyka nieruchomości, prozdrowotny klimat we wnętrzach oraz zgodność z zasadą zrównoważonego i ekologicznego rozwoju. Sprawdź, czym charakteryzuje się budowa drewnianego domu i jak wykorzystać do tego materiały konstrukcyjne PATA.

Dom z drewna

Etapy projektowania domu z drewna

Planując budowę domku drewnianego od podstaw, należy zacząć od spełnienia obowiązków administracyjnych i prawnych. Warto mieć na uwadze to, że polskie prawo jest jednakowe w tym zakresie dla konstrukcji drewnianych i murowanych. W przypadku nieruchomości o powierzchni zabudowy do 70 m2 wystarczające może być zgłoszenie budowy domu, które składa się w starostwie powiatowym właściwym dla lokalizacji działki. Budowanie domów drewnianych o większej powierzchni oraz w wielu innych określonych w przepisach przypadkach wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie reguluje Ustawa Prawo budowlane. 

Z perspektywy inwestora jednym z kluczowych momentów w całym procesie jest wybór projektu domu drewnianego oraz architekta, który dostosuje projekt do naszych potrzeb. Kolejnym krokiem jest wybranie wykonawcy inwestycji, o ile nie zdecydujesz się na budowę domu z drewna samemu. Po przejściu przez ten etap pozostaje zakup starannie wybranych materiałów konstrukcyjnych, instalacji i wyposażenia oraz kontrolowanie etapów prowadzonej inwestycji budowlanej. Ich rodzaj oraz zakres będzie różnił się w zależności od powierzchni i planowanego przeznaczenia nieruchomości (np. sezonowe/całoroczne). Wszystko po to, aby za jakiś czas cieszyć się swoim wymarzonym drewnianym domem.

Wybór materiału i technologii

Oczywiście domy drewniane mogą być wykonywane w oparciu o różne technologie. Do najpopularniejszych na polskim rynku należą domy szkieletowe (tzw. technologia skandynawska lub kanadyjska) oraz domy zrębowe (tzw. domy z bali). Trzecim z potencjalnych rozwiązań jest zakup gotowego domu drewnianego z prefabrykatów, który jest wcześniej projektowany, a następnie składany bezpośrednio na działce. Każda z tych technologii budowy domów z drewna ma swoje wady i zalety. Przy całorocznym przeznaczeniu nieruchomości rekomenduje się wybór metody szkieletowej lub zrębowej.

Do projektu dopasowuje się rodzaj drewna konstrukcyjnego, które zostanie wykorzystane w inwestycji. Tu do wyboru są trzy podstawowe rodzaje. Różnią się nie tylko ceną zakupu, ale przede wszystkim właściwościami. Warto dokładnie zapoznać się z ich charakterystyką oraz odpowiednio zaplanować koszt budowy domu z drewna. To budżet w dużej mierze determinuje rodzaj wybranych materiałów. W Polsce najczęściej wykorzystywane jest drewno konstrukcyjne lite C16 lub C24 z sosny i świerku. Jeżeli inwestor poszukuje materiałów o większej wytrzymałości, to warto wybrać drewno klejone na grubość BSH lub drewno klejone na długość KVH. Materiał BSH charakteryzuje się najlepszą wydajnością i doskonale sprawdza się jako belki stropowe lub legary pod okładzinę podłogową. Jego zakup wpłynie jednak na koszt budowy domu drewnianego. Warto jednak ponieść większy wydatek, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort eksploatacji nieruchomości.

Podczas planowania zakupów materiałów budowlanych, należy szczególną wagę przyłożyć do wyboru materiałów izolacyjnych i wykończeniowych. Przede wszystkim muszą być kompatybilne z drewnem, tak jak m.in. jakościowe płyty izolacyjne z wełny szklanej. Wszystko po to, aby zadbać o spójność konstrukcji oraz jej bezpieczeństwo użytkowe. Oprócz tego warto kierować się parametrami i właściwościami danego produktu. To obszar, gdzie nie warto szukać oszczędności, ponieważ mogą one doprowadzić do zmniejszenia komfortu eksploatacji domu oraz zwiększenia kosztów jego utrzymania.

Budowa fundamentów i konstrukcji nośnej

Ze względu na to, że domy drewniane są lżejsze od konstrukcji murowanych, w tym wypadku można wykonać nieco inne fundamenty. Wpłynie to też na mniejszą cenę budowy domu z drewna, w porównaniu z technologią murowaną. Przy domu drewnianym wystarczający jest już wykop na poziomie 20-30 centymetrów. Ściany fundamentu wykonuje się najczęściej z bloczków cementowych oraz mokrej wylewki z mieszanki betonowej. Jeżeli jednak w budynku ma znajdować się piwnica, to niezbędne jest wykonanie stropu z drewna konstrukcyjnego na poziomie parteru. Inną ciekawą metodą budowy fundamentów jest zastosowanie płyty fundamentowej (domy drewniane bez podpiwniczenia). W budownictwie stosuje się także ławy fundamentowe pod domy szkieletowe. Na dobrze przygotowanym fundamencie stawia się konstrukcję nośną. 

Jeżeli chcesz wykonać prace we własnym zakresie, to musisz mieć wiedzę na temat tego, jak zbudować dom z drewna krok po kroku. Z reguły jednak wybiera się zewnętrzną firmę. Przed finalizacją umowy sprawdź jej doświadczenie i wybierz taki podmiot, który oferuje kompleksową budowę domów z drewna i może pochwalić się udanymi realizacjami. 

W technologii szkieletowej do budowy konstrukcji domu wykorzystuje się dobrze wysuszone i zaimpregnowane drewno konstrukcyjne C24, BSH lub KVH. Łączy się je w postaci szkieletu, którego ściany wypełnia się materiałem izolacyjnym. Następnie ściany pokrywa się np. płytą OSB, która będzie stanowiła podłoże dla okładziny wewnętrznej oraz zewnętrznej elewacji. 

Nieco inaczej wygląda budowa w technologii zrębowej. Tu stosuje się klejone bale drewniane, które skleja się ze sobą krzyżowo lub równolegle. Tego typu konstrukcja sama w sobie posiada dobre właściwości izolacyjne, jednak jej postawienie wymaga większego doświadczenia. Eksperci z pewnością znają sposoby na to, jak tanio wybudować dom z bali. 

Drewno konstrukcyjne wykorzystywane w budowie domu warto wcześniej odpowiednio zabezpieczyć. Wszystko po to, aby ochronić je przed działaniem szkodników, wilgoci, pleśni i grzybów. Właśnie dlatego materiały konstrukcyjne pokrywa się warstwą impregnatu. Dopasowuje się go do typu drewna oraz jego specyfiki. Wysokiej jakości drewno BSH i KVH powstaje w wyniku suszenia komorowego, dzięki czemu samo nabiera właściwości ochronnych. Mimo to nie zaszkodzi pokryć go dobrym impregnatem.

Instalacje w domu drewnianym

W zależności od przeznaczenia domu drewnianego, projektuje i wykonuje się w nim różne instalacje. Niezależnie od tego, czy to nieruchomość wczasowa, czy całoroczna, konieczne jest wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Oczywiście nie zawsze jest możliwość wykonania przyłącza do sieci. Jeżeli dana lokalizacja to uniemożliwia, to wówczas należy poradzić sobie we własnym zakresie. W zrównoważonym i ekologicznym budownictwie chętnie wykorzystuje się systemy grzewcze oparte o pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne, które zapewnią ciepło w pomieszczeniach i ciepłą wodę użytkową. Instalacja elektryczna pozwoli na użytkowanie urządzeń czy też światła. Jeżeli nie ma innej możliwości, to w formie kanalizacji można zainwestować w szambo lub w przydomową oczyszczalnię ścieków. 

Nowoczesne domy drewniane z powodzeniem wyposaża się w systemy elektroniczne, w tym rozwiązania z zakresu smart home. Dzięki temu ich eksploatacja jest jeszcze wygodniejsza i mniej kosztowna. Warto pomyśleć o wykonaniu dodatkowych zabezpieczeń w postaci alarmu i monitoringu czy też o integracji wykorzystywanych urządzeń w ramach jednego systemu. To dobre rozwiązanie zarówno w przypadku czasowego, jak i całorocznego korzystania z nieruchomości. Wszystkie instalacje powinny być zaprojektowane i wykonane już na etapie stawiania konstrukcji nośnej. Dzięki temu unikniesz kosztów związanych z przeprowadzeniem remontu. Jednocześnie pamiętaj o tym, że rodzaj instalacji i skala ich rozbudowy wpływają na ostateczny koszt budowy domu drewnianego.

Wykończenie i aranżacja wnętrz

W drewnianych domach doskonale odnajdują się kolory natury. Właśnie na nie warto postawić przy wyborze materiałów wykończeniowych i wyposażenia. W ten sposób uzyska się harmonijne połączenie. Wpływa to korzystnie na efektywność codziennego wypoczynku oraz komfort życia. Ciekawym wyborem jest pójście w kierunku minimalistycznym. Subtelne drewniane i materiałowe dekoracje wypełnią ciepłem dom. Do tego warto dbać o to, aby w pomieszczeniach znajdowała się roślinność. 

Drewniane wnętrza mają to do siebie, że panuje w nich przyjazny do życia mikroklimat. Ma on korzystny wpływ na nasze zdrowie. Należy jednak zadbać o wysokiej jakości wentylację, dzięki czemu z pomieszczeń odprowadzany będzie nadmiar wilgoci. W przypadku systemów mechanicznej wentylacji sprawdzonym wyborem w ekologicznym budownictwem są rozwiązania z rekuperatorem. Pozwalają one na odzyskiwanie energii cieplnej w procesie wentylacji.

Zrównoważone budownictwo i aspekty ekologiczne

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu z drewna. Ten materiał konstrukcyjny cieszy się rosnącym powodzeniem. Jest to związane z budową świadomości społecznej w obszarze dbania o środowisko naturalne. Rozwój technologii produkcji materiałów konstrukcyjnych oraz technologii budowlanych sprawia, że tego typu nieruchomości są coraz bardziej dostępne. Do tego zachwycają swoją ponadczasową estetyką. Dbając o środowisko naturalne należy kupować drewno konstrukcyjne i inne materiały tylko ze sprawdzonych źródeł. W przypadku drewna powinno ono posiadać certyfikację. Dzięki temu inwestor zyskuje gwarancję tego, że producent postępuje zgodnie z ideą zrównoważonego zarządzania terenami leśnymi.

Ekologiczność domu z drewna można zwiększyć poprzez inwestycję w odnawialne źródła energii. Przy tego typu nieruchomościach można zastosować m.in.: instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła czy też wentylację z rekuperacją. Choć budowa zeroenergetycznego domu 70 m2 obecnie jest niemal niewykonalna, to jednak warto zadbać o redukcję negatywnego wpływu eksploatacji nieruchomości na środowisko.

Wyzwania i porady praktyczne

Podczas budowania domu drewnianego mogą pojawić się nieoczekiwane wyzwania. Właśnie dlatego warto poznać historię bardziej doświadczonych inwestorów i tego, z czym oni musieli się mierzyć. Kluczowym błędem jest zastosowanie nieodpowiedniego lub wątpliwej jakości drewna konstrukcyjnego. Niezależnie od tego, który dom budujesz, zawsze stawiaj na sprawdzone i certyfikowane materiały z legalnych źródeł. 

Wyzwaniem jest też wykonanie dobrej jakości izolacji budynku szkieletowego. Kluczowe jest tu dobranie materiałów kompatybilnych z drewnem, a następnie zastosowanie ich zgodnie ze sztuką budowlaną i z najwyższą dokładnością. Dokładny musi być również montaż poszczególnych elementów konstrukcji. Jakiekolwiek błędy na tym etapie będą skutkować nieszczelnością i osłabieniem stabilności konstrukcji. To sprawia, że czasem lepiej postawić na doświadczoną firmę zewnętrzną, niż budować dom we własnym zakresie, nie posiadając wystarczającej wiedzy w tym obszarze. Unikaj tych błędów, a poradzisz sobie z wieloma wyzwaniami, które jeszcze mogą pojawić się na etapie budowy.

Cena budowy domu drewnianego

Koszt budowy domu drewnianego zależy m.in. od jego metrażu. Inny kosztorys będzie przy domu 70m2, a inny przy większych obiektach. Kolejnym aspektem jest to, w jakim stanie zostanie oddana nieruchomość (stan surowy, zamknięty, deweloperski, pod klucz). Koszt budowy domu z drewna pod klucz może być wysoki, jednak takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić cenny czas. Cena drewna na rynku zmienia się dynamicznie, co również ma wpływ na wysokość planowanej inwestycji. Standardowo kosztorys domu z drewna zaczyna się od kilkuset tysięcy złotych i rośnie, w zależności od wymagań i oczekiwań inwestora. Aby dobrze wybrać wykonawcę, warto zebrać przynajmniej kilka ofert polecanych firm. Na tej podstawie można zweryfikować, ile kosztuje budowa domu z drewna i od czego zależy.

Podsumowanie

Posiadanie domu z drewna to marzenie wielu Polaków. Tego typu nieruchomości prezentują się pięknie, a w ich wnętrzach panuje wyjątkowa atmosfera. To nie tylko przyjazny do życia mikroklimat, ale również bliskość obcowania z naturą i postępowanie zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Przed podjęciem decyzji o inwestycji w drewniany dom warto poznać jego wady i zalety oraz szczegółową charakterystykę. 

O drewno konstrukcyjne nie musisz się martwić, ponieważ najwyższej jakości produkty znajdziesz w naszej ofercie. Skierowana jest zarówno do prywatnych inwestorów, jak i firm specjalizujących się w stawianiu drewnianych domów i innych konstrukcji.