Wszystko o legarach pod taras: od wyboru do montażu

2024-01-30 15:48:00

W konstrukcji tarasu drewnianego kluczową rolę odgrywają legary. To one są podstawą dla desek, które następnie się do nich przytwierdza. Jakość lagrów pod taras przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania konstrukcji oraz zapobiega jej ugięciu. Ponadto stanowią one ważną izolację pomiędzy gruntem, a deskami tarasowymi. W tym artykule eksperci PATA wyjaśnią, co warto wiedzieć o legarach tarasowych przed ich zakupem i montażem. 

Czym są legary i jakie mają zastosowanie?

Warto zastanowić się nad tym, czym są legary i jakie mają zastosowanie. Stanowią kluczowy element wielu konstrukcji drewnianych, w tym m.in. przydomowego tarasu. Legary pod deski tarasowe stanowią dla nich oparcie oraz warstwę izolacyjną. Dzięki nim nie tylko zwiększysz bezpieczeństwo użytkowania tarasu, ale również odizolujesz deski od wilgoci z gruntu i szkodników. Dzięki temu spowolnisz proces degradacji materiału i zachowasz pożądaną estetykę oraz właściwości konstrukcji na dłużej. 

Rodzaje legarów

Obecnie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje legarów, które wskazują na materiał, z którego powstały. Ponadto każdy rodzaj ma nieco inną charakterystykę i właściwości użytkowe, dlatego warto dokładnie się z nimi zapoznać. Podstawowy podział obejmuje:

  • legary drewniane (np.: dębowe, jesionowe, sosnowe, świerkowe, modrzewiowe);
  • legary kompozytowe (np. legary PCV);
  • legary aluminiowe. 

Ich wybór należy poprzedzić dobrą analizą, a rodzaj dopasować bezpośrednio do danej konstrukcji tarasu oraz swoich realnych potrzeb.

Wybór odpowiednich legarów pod taras

Jakie legary do desek tarasowych będą najlepszym wyborem? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku aspektów. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim to, z czego powstają legary oraz jaką mają grubość. Ponadto należy zapoznać się z charakterystyką danego gatunku drewna, rozwiązań kompozytowych czy też aluminiowych.

Materiał

Legary pod deskę tarasową mogą powstawać z różnych materiałów. Eksperci rekomendują wykorzystanie drewnianych belek na taras. Naturalne drewno posiada wyjątkowe właściwości estetyczne, wytrzymałościowe i jest przyjazne środowisku naturalnemu. Wśród popularnych gatunków na legary drewniane pod taras znajdują się: świerk, sosna, jesion, modrzew i dąb. Alternatywę dla nich stanowią legary aluminiowe pod deski tarasowe oraz legary plastikowe (kompozytowe). Są one jednak mniej przyjazne środowisku.

Grubość

Dla bezpieczeństwa eksploatacji tarasu bardzo ważna jest grubość legarów. Standardowe wymiary to 45 x 70 mm. Taka grubość stanowi dobrą podstawę dla desek tarasowych. Najczęściej spotykane wymiary legarów pod deski tarasowe to:

  • 45 x 70;
  • 42 × 70;
  • 40 × 70;
  • 33 × 55. 

Długość legarów może się różnić w zależności od projektu konstrukcji tarasowej. Wymiary belki należy dopasować bezpośrednio do danego tarasu.

Montaż legarów

Montaż legarów pod deski tarasowe należy wykonać zgodnie z zachowaniem najwyższych standardów. Wymaga to przygotowania sprzętowego, doświadczenia oraz wiedzy na temat konstrukcji drewnianych. Kluczowe aspekty związane z montażem to przygotowanie podłoża pod legary, a następnie rozmieszczenie ich w odpowiedniej odległości od siebie.

Przygotowanie podłoża pod legary

Jeśli już wiesz, jakie legary pod deski tarasowe wybrać, to możesz przejść do kolejnych prac. Niezwykle ważne jest przygotowanie podłoża. Z gruntu należy usunąć wszelkie przeszkody. Kolejnym krokiem jest ułożenie warstwy izolacyjnej i wypoziomowanie podłoża. Warstwę podłoża pod legary mogą stanowić m.in.: tłuczeń, płyty betonowe lub bloczki betonowe. Ważne, aby podpory były zamontowane solidnie i stanowiły stabilną konstrukcję pod legary.

W jakiej odległości układać legary pod deski tarasowe?

Zastanawiasz się, co ile legary pod deski tarasowe? Zależy to przede wszystkim od wybranych desek drewnianych. Cieńsze deski o grubości około 20 mm wymagają zastosowania legarów co 35-40 centymetrów. Jeżeli deski są grubsze, to maksymalny rozstaw legarów pod deskę tarasową może wynosić 45 centymetrów. Jeżeli postawisz na deski kompozytowe, to legary umieszcza się w odległości od 20 do 45 centymetrów.

Impregnacja legarów pod taras

Aby zwiększyć żywotność konstrukcji, warto odpowiednio zaimpregnować legary drewniane pod taras. Element ten narażony jest na szkodliwe działanie wilgoci, szkodników oraz grzybów i pleśni. Odpowiednie zabezpieczenie materiału można uzyskać, dzięki zastosowaniu dedykowanych preparatów. Środek impregnacyjny należy dopasować bezpośrednio do gatunku drewna, z którego powstały legary. Wybrane preparaty różnią się właściwościami. Zapoznaj się z nimi, odpowiedzialnie wybierz impregnat do drewna konstrukcyjnego i umiejętnie zabezpiecz legary tarasowe przed ich zniszczeniem.

Podsumowanie

Bez dwóch zdań legary stanowią niezwykle ważny element konstrukcji tarasu z drewna. Właśnie dlatego warto przyłożyć się do ich wyboru, a następnie prawidłowego montażu. W ofercie PATA przygotowaliśmy wysokiej jakości materiały drewniane konstrukcyjne, które świetnie sprawdzą się jako legary pod taras. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem oraz do zakupów w sklepie internetowym.