Kompletny przewodnik do montażu desek tarasowych

2024-01-30 15:58:00

Posiadanie drewnianego tarasu przy domu mieszkalnym lub letniskowym to duży przywilej. Odpowiednio wykonany i konserwowany z powodzeniem posłuży przez lata, zachowując swoją naturalną estetykę i właściwości użytkowe. W tym kontekście bardzo ważny jest prawidłowy montaż desek tarasowych drewnianych. W tym artykule eksperci PATA pokażą, jak powinien wyglądać on krok po kroku.

Montaż desek tarasowych

Jak przygotować podłoże pod deski tarasowe?

Oczywiście pierwszym z zadań fachowca jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod układanie desek tarasowych. Jeżeli masz już projekt konstrukcji, to przejdź do oczyszczenia terenu, w którym ona powstanie. Przede wszystkim należy usunąć przeszkody i wyrównać podłoże. Dopiero kolejnym krokiem może być położenie warstwy izolacyjnej (nie jest obowiązkowa, jednak warto to zrobić), przygotowanie legarów pod konstrukcję oraz rozmieszczenie wkrętów. Sprawdź, jak to powinno wyglądać.

Co położyć na ziemię pod taras drewniany?

Montaż deski tarasowej rozpoczynamy od wykonania podłoża pod legary. Wydaje się, że najczęściej wybieranym podłożem jest tłuczeń. Warto jako bazę wykorzystać do niego zagęszczony piasek, co dodatkowo zwiększy właściwości izolacyjne podłoża i zabezpieczy przed ewentualnym wyrastaniem chwastów oraz innymi niespodziankami. Alternatywą jest wykonanie podłoża z betonu w postaci cienkiej wylewki, płyt lub bloczków. Ważne, aby elementy te były ażurowe, aby umożliwiły odprowadzenie wody po opadach atmosferycznych. Wolne przestrzenie wypełnia się żwirem. Ciekawym wyborem są też drewniane podkładki, jednak muszą one być wykonane z dobrej jakości drewna oleistego.

Co ile cm legary pod deski tarasowe?

Mocowanie deski tarasowej polega na przytwierdzeniu jej do legarów. Odległość pomiędzy tymi ostatnimi zależy przede wszystkim od projektu konstrukcji tarasowej, grubości desek konstrukcyjnych oraz ich właściwości użytkowych. Przyjmuje się, że przy cienkich deskach rozstaw pomiędzy legarami powinien wynosić 35-40 centymetrów. Jeżeli decydujesz się na grubsze deski, to rozstaw może być zwiększony do 40-45 centymetrów. Ważne, aby cała konstrukcja była stabilna i bezpieczna w użytkowaniu. Właśnie dlatego układanie desek tarasowych na legarach należy przeprowadzić z należytą starannością.

Rozmieszczenie wkrętów

Układanie deski tarasowej wymaga mocowania jej na wkręty do legarów. Dla stabilności konstrukcji ważne jest odpowiednie rozmieszczenie wkrętów. Wpływa to również na zmniejszenie ryzyka pęknięć materiału. Przyjmuje się, że minimalna odległość wkręta od dłuższej krawędzi bocznej powinna wynosić 30 mm, a od krótszej krawędzi 45 mm. Ponadto wkręty muszą być montowane prostopadle do powierzchni deski. Tak powinno wyglądać prawidłowe przykręcanie desek tarasowych do konstrukcji nośnej. W ostatnich latach coraz chętniej wykorzystywany jest system ukrytego montażu desek tarasowych. Dzięki temu można zwiększyć estetykę wykonanej konstrukcji. Warto, aby za niewidoczny montaż deski tarasowej odpowiadał specjalista. Nasz produkty są przystosowane do tego typu układania tarasu drewnianego.

Którą stroną kłaść deski tarasowe?

Wiemy już, jak montować deski tarasowe pod względem podłoża, rozmieszczenia legarów i wkrętów. Zastanówmy się teraz, jak układać deski tarasowe, jeżeli chodzi o ich stronę. Przed położeniem każdej pojedynczej deski warto się jej dokładnie przyjrzeć. Rekomenduje się układanie materiału rdzeniem do góry. Dzięki temu z czasem deska w naturalnym procesie zyska lekko wypukły kształt, dzięki czemu odprowadzanie wody będzie bardziej efektywne. To niezwykle ważne w kontekście dbania o taras i utrzymania go w dobrej kondycji na dłużej. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Wówczas zezwala się na montowanie desek rdzeniem do dołu.

Wzdłuż czy wszerz? Jak kłaść deski tarasowe?

Wiele osób zastanawia się, w którą stronę układać deski tarasowe. Robić to wzdłuż, czy wszerz? Tak naprawdę każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Z doświadczenia wiemy, że fachowcy mają swoje ulubione sposoby układania desek tarasowych i postępują zgodnie z nimi. Jeżeli wykonujesz taras we własnym zakresie, to masz większe pole manewru. Bez względu na odprowadzanie wody, spadek tarasu powinien wynosić około 2-5%. 

Łączenie desek tarasowych wzdłuż sprawia, że konstrukcja wydaje się dłuższa, czyli jednocześnie większa i bardziej przestronna. W związku z tym tego typu sposób układania tarasów drewnianych stosuje się u osób, którym zależy na osiągnięciu takiego efektu. Głównym minusem tej metody jest to, że krawędzie desek są bardziej narażone na pękanie, jeżeli wcześniej nieodpowiednio przygotowało się podłoże i znajdują się na nim nierówności. Ponadto przy tego typu montażu jest większe ryzyko powstawania szczelin, co jest związane ze skręcaniem się drewna. Efektem tego jest zbieranie się wody i brudu w szczelinach. Jeżeli w porę się ich nie usunie, to degradacja drewna przyspiesza. 

Drugim ze stosowanych sposobów jest układanie wszerz. Wówczas deski montowane są zgodnie z krótszą krawędzią tarasu. Dzięki temu podłoże tarasu wydaje się być szersze i stabilniejsze. Ponadto montaż tego typu jest prostszy, dlatego częściej na niego decydują się domowi majsterkowicze. Krawędzie tarasu ułożonego wszerz są mniej podatne, na skręcanie oraz odpryski. Z drugiej strony uznaje się, że to mniej estetyczne rozwiązanie, ponieważ ewentualne szczeliny pomiędzy pojedynczymi deskami są wyraźniejsze. O tym, jak kłaść deski tarasowe drewniane, warto zdecydować we własnym zakresie.

Wykończenie desek tarasowych po montażu

Po wykonanych pracach montażowych warto zadbać o staranne i estetyczne wykończenie desek tarasowych. Jeżeli na powierzchni desek znajdują się jakiekolwiek nierówności lub zabrudzenia, to należy je oczyścić. Jeżeli to konieczne, to wykonuje się ostatnie prace szlifierskie. Kolejnym krokiem jest odpylenie desek. Tak przygotowany materiał jest gotowy do wykończenia. W tym celu stosuje się dedykowane środki do impregnacji drewna i zwiększenia jego odporności na działanie wilgoci, promieni UV, szkodników oraz grzybów i pleśni. Wśród rekomendowanych preparatów znajdują się m.in.: oleje, impregnaty, woski, farby, bejce, lakiery, lakierobejce i glazury. Warto zapoznać się z ich właściwościami i wybrać środek zabezpieczający dopasowany do swoich potrzeb.

Ile kosztuje montaż desek tarasowych?

Cena układania deski tarasowej drewnianej jest różna, w zależności od regionu Polski. Wpływ na ostateczny kosztorys mają również: cena materiału czy też koszt pracyfachowców.  Przyjmuje się, że wykonanie jednego metra kwadratowego to koszt około 150-250 złotych za metr kwadratowy tarasu. Przed nawiązaniem współpracy z ekipą montażową warto zebrać kilka ofert oraz poddać analizie opinie zadowolonych i mniej zadowolonych klientów. Być może ktoś z Twojej rodziny lub znajomych niedawno budował drewniany taras i ma ekipę godną polecenia. Alternatywą jest wykonanie tarasu we własnym zakresie, jednak wymaga to odpowiedniego przygotowania sprzętowego i wiedzy z obszaru konstrukcji drewnianych.

Narzędzia niezbędne do samodzielnego montażu desek tarasowych

Jak już wspomniano, montaż desek tarasowych można wykonać samodzielnie. Warto jednak wcześniej skompletować materiały i przygotować niezbędny sprzęt. Do montażu tarasu potrzebne są m.in.: wkrętarka, młotowiertarka, poziomica, przyrządy miernicze, młotek, łopata, dociągarka do desek, taśmy izolujące legary, frezy nawiercające, wysokiej jakości wkręty, dystanse do układania desek tarasowych czy też klipsy do montażu deski tarasowej. Liczba i rodzaj narzędzi zależą od wybranego sposobu montażu. Z doświadczenia wiemy jednak, że wiele osób nie posiada na wyposażeniu tego typu narzędzi i korzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy zewnętrznej.

Jak dbać o deski tarasowe?

Wiemy już, jak układać deski tarasowe drewniane. Warto teraz zastanowić się nad tym, jak o nie dbać. Przede wszystkim taras powinien być regularnie sprzątany ze stałych zabrudzeń, w tym m.in. liści i gałęzi. Ponadto wszelkie zabrudzenia związane z napojami czy też tłuste plamy po jedzeniu powinny być od razu zmywane. W kontekście dbałości o taras drewniany ważne jest regularne sprawdzanie jego stanu technicznego oraz cykliczna impregnacja. Przyjmuje się, że taras powinien być pokrywany środkiem zabezpieczającym minimum raz w roku. Dobrym okresem na takie prace jest wiosna. Jeżeli dobrze zadbasz o drewniany taras, to dłużej zachowa swoją wyjątkową estetykę i właściwości użytkowe. 

W ofercie PATA posiadamy wysokiej jakości deski tarasowe drewniane oraz deski wykonane z drewna modyfikowanego technicznie. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty oraz do postępowania przy montażu desek tarasowych zgodnie z naszymi wskazówkami.